Najlepsze audiobooki i podcasty według CKM-u

Mawia się, że to samo życie pisze najlepsze historie, ciekawsze nawet niż najbardziej wymyślne, lecz fikcyjne scenariusze. Nie dziwi zatem popularność reportaży, przybliżających często nieprawdopodobne, ale prawdziwe i, co ważniejsze, fascynujące wydarzenia oraz osoby.

matt-botsford-OKLqGsCT8qs-unsplash.jpg

Na szczęście dzięki podcastom oraz audiobookom znajdującym się na platformie Storytel można się z nimi zapoznać tam, gdzie tylko najdzie nas ochota. Dowiedzcie się, czego słuchamy najchętniej.

„Bestia. Studium zła” – Magda Omilianowicz

W polskich mediach Leszek Pękalski zyskał sobie miano „Wampira z Bytowa”. Nie bez powodu, ponieważ uchodzi on za jednego z najbardziej brutalnych morderców działających w powojennej Polsce. Udowodniono mu kilka zabójstw, ale sam przyznał się do popełnienia 67, sąd z kolei ostatecznie skazał go na 25 lat więzienia. „Bestia. Studium zła” została wydana w momencie, gdy Pękalski opuścił więzienie, stąd można było zauważyć społeczne obawy nad tym, czy znowu zdecyduje się na atak. Reportaż zadaje przy tym pytanie, ile takich osób żyje wśród nas i czy w ogóle jesteśmy w stanie ich dostrzec?

„Jeszcze dzień życia” – Ryszard Kapuściński

Jedna z najbardziej znanych pozycji Ryszarda Kapuścińskiego, nazywanego „cesarzem reportażu”, traktuje o wojnie domowej w Angoli, w której to od 1974 do 1975 przebywał autor. Tworząc reportaż dla Polskiej Agencji Prasowej, był świadkiem konfliktu totalnego, który utwierdził go w przekonaniu, że zbrojne działania są tym, co najbardziej wyniszcza dialog z drugim człowiekiem. Przy tym jest to też niezwykle absorbująca historia, gdzie każde słowo napisane przez Kapuścińskiego jest przemyślane, co jest cechą charakterystyczną jego lapidarnego stylu.

„Nauka XXI wieku” – Borys Kozielski

tylkofakty2.jpg

Borys Kozielski jest uważany za prekursora podcastów w Polsce, tworzy je już bowiem od 2005 roku. Traktuje to medium jako ważny pomost między chęcią konwersacji a dostarczaniem interesujących informacji. W swoim podcaście zajmuje się rozwojem nauki na przestrzeni obecnego stulecia. Jak szybko technologia posuwa się do przodu? Kiedy będziemy świadkami powstania pierwszych pojazdów napędzanych laserowo? Czy nauka za pośrednictwem Internetu wyprze tradycyjne szkolnictwo?

„Inna strona podróży” – Sławomir Makaruk

Autor podcastu jest osobą posiadającą ponad 30-letnie doświadczenie podróżnicze, dzięki czemu może pochwalić się zwiedzeniem niemal całego globu. Wyprawa ekspedycyjna po Oceanie Południowym, wycieczka wzdłuż Amazonii, test meksykańskiej kuchni – to tylko niektóre z wielu przygód Sławomira Makaruka. Jednakże podcast nie jest prowadzony przez niego w pojedynkę, zaprasza on bowiem osoby z różnych światów, kucharzy, pilotów, czy himalaistów, aby nadać rozmowom dodatkowej perspektywy.

„Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym” – Paweł Kapusta

Polska służba zdrowia od dłuższego czasu jest tematem kontrowersyjnym. Wielokrotnie można usłyszeć o złym ordynatorskim zarządzaniu, nieskutecznym systemie pracowniczym, czy roszczeniowych pacjentach. Paweł Kapusta postanowił porozmawiać z pracownikami służby zdrowia o tym, czego im brakuje oraz dlaczego ich prośby o wyższe płace i lepsze warunki traktowane są marginalnie. Podkreślają oni przy tym, że szpitale działają jak jeden organizm – bojkot lekarzy sprawiłby, że nie byłoby możliwości niesienia ludziom pomocy, dlatego, mimo wszystko, zgadzają się na takie, a nie inne realia.

„Skazane. Historie prawdziwe” – Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka

tylkofakty3.jpg

Autorki udały się do więzienia w Grochowie, aby przeprowadzić wywiad z dwunastoma osadzonymi tam kobietami. Podkreślają, że ich celem nie jest ocena, a samo spotkanie. Zrozumienie, jak ludzkie nieszczęście i smutek są w stanie doprowadzić człowieka do jeśli nie ostateczności, to do zachowań skrajnie negatywnych, mogących ostatecznie zrujnować życie. Ponadto nie szczędzono tu opisów więziennej rzeczywistości, zdolnej stłamsić nawet najbardziej wytrzymałe jednostki.

„Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta” – Natalia Sosin-Krosnowska

Natalia Sosin-Krosnowska, prowadząca program „Daleko od miasta” w swoim reportażu opowiada o ludziach, którzy zdecydowali się zostawić wielkomiejskie życie, szukając spokoju na wsiach. Odnajdują się oni w agroturystyce, otwieraniu pensjonatów, hodowli naturalnej i zwierzęcej. Zadaje im przy tym pytania związane z tym, czy kiedykolwiek żałowali oni swojej decyzji, tęsknią za swoimi karierami zawodowymi i czy jest to wybór dla każdego.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Środa 04.09.2019