Najbardziej uzależniające substancje - TOP 5

Co do tego, że używki mogą doprowadzić do uzależnienia, nikt nie powinien mieć wątpliwości. Niektóre substancje potrafią jednak robić to szybciej i z większą siłą, niż pozostałe. Grupa specjalistów postanowiła dokładnie sprawdzić, jakie narkotyki najskuteczniej uzależniają i w jaki sposób oddziałują na człowieka.
iStock-842445008.jpg

Eksperci z Royal College of Psychiatrists utworzyli trzy grupy: chemików, kryminologów i farmakologów. Każda z nich dokładnie badała substancje uzależniające pod kątem mocy uzależnienia i tego, w jaki sposób wpływają na nasz organizm. Na tej podstawie stworzyli specjalny ranking. 

Badanie nadzorował David Nutt, psychiatra z Imperial College London, który współpracował z grupą Royal College of Psychiatrists. Stworzyli oni ranking substancji względem mocy uzależniania. Pod uwagę brane były trzy czynniki: przyjemność z spożywania, zależność psychologiczna (pragnienie lub irytacja, gdy czegoś nie możemy dostać) oraz zależność fizyczna, czyli np. bóle głowy. Każdy narkotyk oceniano w trzystopniowej skali, gdzie 3 oznaczało największy potencjał do uzależnienia, a 0 najmniejszy. 

HEROINA
Heroina w tym zestawieniu otrzymała maksimum punktów, co umożliwiło jej zajęcie "zaszczytnego" pierwszego miejsca. Po jego zażyciu nasz mózg przekształca go w morfinę, która przyczepia się do molekuł w komórkach odpowiadających za odbieranie przez nas bólu i nagrody. Jest to równoznaczne z tym, że zaczynamy odczuwać euforię. Przedawkowanie jednak może doprowadzić do spowolnienia procesu oddychania, a nawet jego zatrzymania. Przez silne wywoływanie uczucia szczęścia i fakt, że po heroinę sięgają już osoby, które regularnie mają styczność z narkotykami, uzależnia ona niemalże wszystkich, którzy po nią sięgną.

KOKAINA
Kokaina osiągnęła 2,4 punktów na trzy. Wszystko przez to, że posiada ona natychmiastowe działanie. W ciągu kilku sekund zalewa mózg poprawiającą nastrój dopaminą. Ciekawy jest fakt, że uczucie przyjemności potrafi być tak mocne, że część zwierząt, na których testowano siłę kokainy, wybierało ją zamiast jedzenia i umierało z głodu. Narkotyk ten dotkliwie wpływa na ośrodki pamięci mózgu, co wywołuje często problemy z zapamiętywaniem, ale także silne uzależnienie.

NIKOTYNA
Można było się spodziewać, że w rankingu najbardziej uzależniających substancji w ścisłej czołówce pojawi się nikotyna (2,2 punkty na 3). To główny element uzależniający w tytoniu. Wciągana jest przez płuca i dostarczana do mózgu. Poziom substancji bardzo szybko i drastycznie podnosi się w organizmie (jest to ok. 10 sekund), po czym równie szybko spada. Jej efekty wzbudzają w człowieku uczucie przyjemności, a przez to, że niemalże natychmiastowo to zanika, palacze sięgają po więcej. 

BARBITURANY
Jest to szereg leków o podobnym składzie, które oddziałują na stany lękowe i bezsenność. Używane są przez to także w celu walki z depresją. Leki te znacząco poprawiają nastrój i wywołują stan euforii. W skali wprowadzonej przez Nutta, posiadają one wynik 2 na 3. Blokują one także odbieranie niektórych sygnałów w mózgu, co sprawia, że bagatelizujemy czynniki generujące stres i skupiamy się wyłącznie na przyjemnościach. Dodatkowo są powszechnie dostępne – wystarczy mieć receptę.

ALKOHOL
Choć niewątpliwie część was spodziewało się, ze ranking zamknie marihuana, lecz to właśnie alkohol znalazł się na piątym miejscu. Wchodzi on w interakcję w mózgu z neuroprzekaźnikami pobudzającymi, co wpływa na spowolnienie myślenia, oddechu i rytmu pracy serca. Poprawia to z kolei pracę neuroprzekaźników hamujących, które są odpowiedzialne za wywołanie przyjemności. Alkohol w zestawieniu otrzymał wynik 1,9 na 3.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Wtorek 23.02.2021