Najbardziej skorumpowane kraje świata (MAPA)

Który ze 177 badanych krajów jest postrzegany jako raj dla oszustów i malwersantów, a który wydaje się być wolny od korupcji? Zbadała to organizacja Trasparency International i opublikowała przejrzysty raport.
najbardziej skorumpowane kraje


Transparency International to międzynarodowa organizacja walcząca z korupcją. Opublikowała właśnie Corruption Perceptions Index 2013 (indeks postrzegania korupcji – wolny przekład). W raporcie uwzględniono wyniki badań niezależnych instytucji współpracujących z TI, specjalizujących się w prześwietlaniu pracy rządów i państwowych spółek. Nie bierze on więc pod uwagę sektora prywatnego.


Owe organizacje zliczały liczbę wykrytych oszustw, pozwów i spraw sądowych. Oceniały prace prokuratorów, skuteczność sędziów i aktywność mediów w ujawnianiu korupcji. Wszystko trwało 24 miesiące i objęło 177 państw świata, które można było zbadać wedle tych samych kryteriów. Po szczegółową listę wspomnianych kryteriów i instytucji agregujących dane odsyłamy na stronę Transparency International.Raport jest z lekka niepokojący. 69% badanych krajów osiągnęło wynik poniżej 50 punktów na stupunktowej skali. Nikt nie dobił do idealnej, `czystej` setki. Na szczęście nikt nie osiągnął też totalnego dna.

Wynik z najniższą liczbą punktów świadczy o najwyższym współczynniku korupcji, zaś najwyższy, o `czystości` władzy. Lub niskiej wykrywalności korupcji...


Skrócona lista (w nawiasie ilość zdobytych punktów):
1. Dania (91)
1. Nowa Zelandia (91)
3. Finlandia (89)
3. Szwecja ( 89)
5. Norwegia (86)
5. Singapur (86)

38. Polska (60)

173. Sudan Południowy (14)
174. Sudan (11)
175. Afganistan (8)
175. Korea Północna (8)
175. Somalia (8)
Dodał(a): gianni Czwartek 05.12.2013