Na wojnie bez karabinu - historia na faktach

Walczył na wojnie bez broni. Został bohaterem. Gdy wszyscy jechali na front z zamysłem odbierania życia, on chciał je ratować. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w szeregach amerykańskiej armii podczas II Wojny Światowej.
prxzelecz-ocalonych.jpg

Został bohaterem wojennym, nie wystrzeliwszy nawet jednego pocisku. Desmond T. Doss to amerykańska ikona patriotyzmu. Historia o żołnierzu, który udał się na wojnę z tak wielkim obrzydzeniem do broni i rozwiązań siłowych, że na linii frontu nie miał ze sobą karabinu. Ta historia wydarzyła się naprawdę.

Do kin wszedł film "Przełęcz ocalonych" - obraz wojenny o pokojowych metodach działania na linii frontu – tak można by scharakteryzować „Przełęcz ocalonych”. Żeby wziąć udział w walkach II Wojny Światowej, Desmond T. Doss musiał uzyskać pozwolenie od wojska. Zazwyczaj służby cieszą się, gdy rekruci chcą zgłaszają się do kontyngentów zbrojnych, ale historia tego człowieka jest inna niż wszystkie.

Jego wiara oraz przekonania nie pozwoliły mu strzelać do wroga, a nawet chwycić za broń. Mimo to chciał wybrać się na pole walki, bo nie mógł usiedzieć w bezpiecznym domu, podczas gdy koledzy bili się w imieniu jego i jego rodaków. Gdy inni na wojnie życia odbierali, on chciał je ratować – tak miała wyglądać jego służba.Gdy uzyskał pozwolenie, by stawić czoła wrogowi bez podstawowego narzędzia walki – karabinu – trafił na front. Jednak jego piekło zaczęło się, zanim ujrzał przeciwników. Był szykanowany przez przełożonych i kolegów z oddziału, którzy uznali go za tchórza, na którego nie mogą liczyć. Jednak już na polu bitwy, gdy wokół wybuchały pociski artyleryjskie, a nad głową latał ołów, jego rodacy zmienili nieco o nim zdanie.

Podczas II Wojny Światowej uratował 75 osób, w tym wrogów. Zmarł w 2006 roku wieku 87 lat. Za swoje wyczyny dostał Medal Honoru – najwyższe amerykańskie odznaczenie. I choć już wiesz, jak ta nieprawdopodobna historia skończyła się dla Desmond, nie uwierzysz, jak tego wszystkiego dokonał i przez co przeszedł.

Przełęcz ocalonych (2016)
Polska premiera: 4 listopada 2016
Reżyseria: Mel Gibson
Scenariusz: Robert Schenkkan, Andrew Knight
Obsada:
Andrew Garfield - Desmond Doss
Sam Worthington - Kapitan Glover
Luke Bracey - Smitty Ryker 
Teresa Palmer - Dorothy Shutte
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Piątek 04.11.2016