Musk wysyła ludzi w kosmos. Podano datę

Kiedy cały świat siedzi w domu, Amerykanie lecą w kosmos. NASA podała datę pierwszego załogowego lotu statku SpaceX.
640px-Dragon_V2.jpg

27 maja dwaj astronauci zostaną wyniesieni w przestrzeń komiczną przez statek zbudowany przez przedsiębiorstwo Elona Muska. Start przewidziany jest na godzinę 16:32 czasu lokalnego. SpaceX wyruszy z Przylądka Canaveral na Florydzie. Kapsuła Crew Dragon zostanie wyniesiona przez rakietę Falcon 9. Przewidziany czas lotu to 24 godziny. Długość pobytu kosmonautów na stacji pozostaje nieznana. 

CZYTAJ TAKŻE: NASA WYŚLE KOBIETY NA KSIĘŻYC. NIE WSZYSTKIE

Na pokładzie SpaceX znajdzie się Robert Behnken i Douglas Hurley, którzy do odbycia kosmicznej misji przygotowywali się przez kilka ostatnich lat. Dołączą oni do obecnie przebywających na ISS dwóch Rosjan i jednego Amerykanina. 

Jest to wydarzenie o tyle przełomowe, że umożliwi SpaceX zostanie pierwszą cywilną firmą wysyłającą ludzi w kosmos. 

Po zakończeniu programu wahadłowców w 2010 roku, NASA zwróciła się o pomoc do sektora prywatnego. Zainteresowanie lotami w kosmos wyraził Boeing, którego Starliner miał jednak wiele usterek ujawnionych podczas lotu testowego 20 grudnia 2019 roku oraz wspomniany SpaceX. Zresztą ostatnimi czasy Boeing ma znaczne problemy z awaryjnością swoich maszyn. Mowa oczywiście o dwóch katastrofach samolotów 737 Max oraz o kłopotach z silnikami Rolls Royce zainstalowanymi w Dreamlinerach.

Jeśli Crew Dragon spełni swoje zadanie, to Amerykanie będą mogli uniezależnić się od Rosjan. Bowiem po 2011 roku wszystkie loty załogowe odbywały się na pokładach rosyjskich statków Sojuz.
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Wikimedia Commons Poniedziałek 20.04.2020