Mumia sprzed 3 tys. lat przemówiła. Jest nagranie

Naukowcy z Wielkiej Brytanii wzięli na warsztat mumię egipskiego kapłana Nesaymuna. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii udało się odtworzyć kształt krtani i tym samym barwę głosu sprzed 30 wieków.
mumia.jpg

Do projektu „Voice from the Past” wykorzystano tomografię komputerową, druk 3D oraz syntezatory mowy. Naukowcy nad ostatecznym efektem pracowali 7 lat. Do badań wykorzystano mumię ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Leeds, która jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Wielkiej Brytanii.

Mumię najpierw przeskanowano przy pomocy tomografu komputerowego. Uzyskany obraz posłużył do zrekonstruowania kształtu krtani. Dodatkowo sprawdzono stan tkanek zabezpieczonych mumifikacją. Okazało się, że mumifikacja a następnie 3 tysiące lat sprawiły, że język starożytnego kapłana był całkowicie zasuszony, a podniebienie zupełnie zniknęło.

ZOBACZ TAKŻE: CO SŁUCHAĆ NA MARSIE? NASA OPUBLIKOWAŁA NAGRANIE

Po uzyskania cyfrowego modelu w ruch poszła drukarka 3D, który przestrzennie odtworzył narząd mowy. Następnie do pracy przystąpili specjaliści od symulacji głosu, którzy wszystkie uzyskane dane przełożyli na dźwięki.

Choć uzyskane nagranie przypomina nieco beczenie owcy (to dźwięk pojedynczej samogłoski), cel został osiągnięty - uczonym udało się odtworzyć barwę głosu kapłana. Badacze mają nadzieje, że komputerowe modele pomogą w zbudowaniu całych słów i zdań.



Wbrew pozorom główny zainteresowany, czyli kapłan Nesyamun miał niewiele do powiedzenia w tej sprawie. Jego ciało od lat jest muzealnym eksponatem. Wiadomo, że zmarł w wieku ok. 50 lat i pełnił funkcje kapłana oraz skryby w starożytnych Tebach (dzisiejszy Luksor).

Udany eksperyment obudził w naukowcach makabryczny pomysł przywracania głosu zmarłych przed wiekami ludzi. Pomijając oczywiście pytanie o celowość takiego działania, rodzi się kolejne pytanie – czyj głos chcielibyście usłyszeć?

Taki rozwój technologii budzi też nadzieję polskich lekarzy - wszyscy czekający w kolejce w publicznych placówkach, będą mogli porozmawiać z lekarzem, nawet jeśli nie dożyją wizyty. 



ZOBACZ GALERIĘ: KONCEPCYJNE AUDI AI.TRAIL QUATTRO





Dodał(a): Adam Barabasz / fot. YouTube Piątek 24.01.2020