"Moje pierwsze polowanie". Konkurs na wierszyk o zabijaniu

Najmłodsi myśliwy z długopisami w rękach, zamiast strzelby mogą zapolować na nagrody. Polski Związek Łowiecki ogłosił konkurs literacki dla dzieci. Ich zadaniem jest opisanie w poetycki sposób swoich wrażeń z pierwszego polowania.
iStock-178099098.jpg
Kiedyś to było! Dzieciaki mogły biegać po lesie i razem ze swoimi ojcami uczyć się polowania na zwierzynę. Teraz jedyna broń, jaką operują, to pistolety w Counter-Strike, a ich łowy ograniczają się do łapania pokemonów w grze na smartfony.

Nieletni nie mogą brać udziału w łowach, odkąd w marcu 2018 roku weszło w życie prawo zabraniające polowania z osobami poniżej 18. roku życia. Złamanie tego przepisu jest traktowane jako występek. To nie podoba się dojrzałym myśliwym.

Polski Związek Łowiecki, który niedawno ogłosił powstanie pierwszej w Polsce klasy o profilu łowieckim, domaga się zmian w prawie. Natomiast w sejmie od kilku miesięcy toczy się spór dotyczący powrotu dzieci na polowania w charakterze obserwatorów.

"Stan ten kłóci się z wieloletnią tradycją łowiecką, w której dzieci od najmłodszych lat brały udział w polowaniach, zainteresowane pasjami rodziców (...) Tradycja ta obowiązuje do dnia dzisiejszego w wielu krajach europejskich. W niektórych z nich młodzież w wieku powyżej 16. roku życia dopuszczona jest do wykonywania polowania" – podkreślono w obywatelskim projekcie noweli Prawa łowieckiego, który w kwietniu trafił do Sejmu.

Sprawdź: Polował na dzika, zabił człowieka. Sąd wydał wyrok

Autorzy projektu uważają, że polowanie umożliwia najmłodszym "przyswajanie świata przyrody w sposób bezpośredni i autentyczny". Co więcej, w uzasadnieniu podano również, że łowy ułatwiają wyciągnięcie dzieciaków z wirtualnego świata i pokazanie, jak wygląda rzeczywistość. Plan myśliwych został jednak odrzucony przez sejm.

Mimo to zwolennicy ubijania zwierząt i wprowadzania do tego świata najmłodszych nie dają za wygraną. Polski Związek Łowiecki ogłosił konkurs literacki dla dzieci, których zadaniem jest opisanie swoich przeżyć związanych z pierwszym polowaniem.



"Celem Konkursu jest poznanie autentycznych doznań i wrażeń osób, które w towarzystwie swoich rodziców/opiekunów prawnych lub innych myśliwych uczestniczyły w swoich pierwszych polowaniach w charakterze obserwatorów oraz przyczyn, które spowodowały kontynuowanie pasji, jaką jest łowiectwo" – wyjaśnia Polski Związek Łowiecki.

Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody w postaci bonów o wartości 300 zł dla dzieci oraz 1000 zł dla dorosłych na akcesoria i odzież myśliwską. 



Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Poniedziałek 21.09.2020