Moda na drony

Latanie od zawsze fascynowało człowieka. Leonardo Da Vinci tworzył konstrukcje podniebnego ptaka, bo chciał wzbić się w powietrze. Ikar i Dedal z mitologii greckiej lecieli uciec od złego króla Minosa. Dziś mamy możliwości latania, m.in. samolotem, szybowcem lub na paralotni. Do tego potrzebne są jednak odpowiednie uprawnienia. Co jeśli ich nie posiadamy? Czy pozostaje nam tylko puszczanie latawców?
Drony
Spojrzeć na świat z lotu ptaka to niesamowite doświadczenie. Przyzna to z pewnością każdy kto choć raz wzniósł się w powietrze, chociażby w kabinie samolotu. Dużo bardziej ciekawa jest jednak możliwość sterowania lotem. Najłatwiej jest zapisać się na kurs latania na paralotni, gdzie już po dwóch tygodniach nauki możemy samodzielnie sterować paralotnią. To w miarę bezpieczny sport, ale wymagający dużej odwagi.  Jeśli wolimy stać twardo na ziemi możemy stać się pełnoprawnymi pilotami bezzałogowego statku latającego, potocznie zwanego dronem.  

Z pozoru są to wyglądające jak zabawka zdalnie sterowane samoloty. Zazwyczaj wyposażone w cztery śmigła oraz w zależności od przeznaczenia w kamerę lub uchwyt, do którego może doczepić smartfon lub inne urządzenie. W rzeczywistości to precyzyjne urządzenia, które bez kozery możemy nazwać latającymi robotami. Porządny dron, którym będziemy zwiedzać podniebne bezkresy to wydatek co najmniej tysiąca złotych. Przyjrzyjmy się 5 najpopularniejszym modelom w sklepie internetowym Agito.pl.

1. Dron DJI Phantom 2 z gimbalem H303D

1.2.Phantom-2.jpgModel ten jest dronem pionowego startu z wykonanym ze stopu aluminium, precyzyjnym gimbalem Zenmuse H3-3D. Gimbal pozwala na korzystanie z podwieszanych kamer GoPro HERO3+ oraz HERO4 bez stresu o stabilne ujęcia, niezależnie od ruchów samego drona. Urządzenie wyposażone jest w akumulator o pojemności 5200 mAh, pozwalający na ponad 25 minut lotu. DJI Phantom 2 można połączyć poprzez Wi-Fi ze smatrfonem za pomocą, którego uzyskamy  podgląd obrazu z kamery pokładowej oraz kontrolę parametrów lotu.

Model ten został dodatkowo wyposażony w zaawansowane systemy kontroli lotu oraz pozycjonowania GPS, dzięki czemu, w przypadku wykrycia wyczerpującej się baterii lub utraty sygnału sterowania, maszyna potrafi sama wylądować lub wrócić w zaprogramowane miejsce i następnie wylądować. Dron jest kompatybilny z modułami kontroli lotów DJI, może ustawić kąt przechyłu i nachylenia w zależności od dokładnej kontroli.
Cena w Agito.pl ok.  3499 zł

2. Dron Parrot Bebop
2.2.parrot-bebop-drone.jpgTen dron to istne cacko dające prawdziwe wrażenie pilotowania. Posiada wbudowaną kamerę i pamięć flash o pojemności 8GB, dzięki czemu mamy możliwość rejestrowania naszych lotów. Dronem możemy sterować poprzez smartfon lub tablet połączony z urządzeniem przy użyciu Wi-Fi lub za pomocą systemu Skycontroller z precyzyjnymi joystickami. System można połączyć z okularami Skycontroller FPV wyposażonymi w wejście HDMI, takimi jak Cinemizer Zeiss i Sony Personal Viewer, dzięki czemu poczujemy się jakbyśmy dosłownie pilotowali samolot.

Dronem można sterować w odległości nawet do 2 km. Podczas lotu dane są wyświetlane w czasie rzeczywistym, co stanowi niezwykle użyteczną pomoc w zakresie pilotowania. Poza alarmami dźwiękowymi, wyświetlający wszystkie niezbędne informacje terminal HUD podaje gdzie aktualnie znajduje się dron Bebop, w jakiej odległości i na jakiej wysokości. Przy wykorzystaniu wbudowanego systemu nawigacji GPS, dron Bebop powraca do użytkownika automatycznie lub po wciśnięciu specjalnego, łatwo dostępnego przycisku.
Cena w Agito.pl ok. 3739 zł


3. Dron Parrot A.R.DRONE 2.0
3.2.drone_sand.jpgKonstrukcja tego dronu opiera się na lekkim stelażu z włókna węglowego uzupełnionego styropianowym pancerzem. Urządzenie wyposażone jest w kamerę wysokiej rozdzielczości zapisującej obraz z prędkością 30 klatek na sekundę z szerokim 920 kątem widzenia. Na potrzeby gier, kamera może również rozpoznawać specyficzne kształty i kolory, aby pokazać elementy rozszerzonej rzeczywistości na ekranie smartfonu.

Całość konstrukcji wręcz napakowana jest precyzyjnymi elementami. Są to między innymi procesor Cortex A8, 3 osiowy żyroskop, 3 osiowy akcelerometr, 3 osiowy magnetometer, czujnik ciśnienia, czujnik ultradźwięków. Wszystko po to by dokładnie i stosunkowo łatwo sterować tym urządzeniem. Akumulator drona o pojemności 1500 mAh pozwala na około 15 minut swobodnego lotu.
Cena w Agito.pl ok. 1459 zł

4. Dron Parrot Rolling Spider
4.1.jpgTen niewielki, bo mieszczący się na dłoniach dron to zabawka dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w zdalnie sterowanych lotach. Możemy nim sterować za pośrednictwem smartfonu latając zarówno w pomieszczeniach jak i na wolnym powietrzu. Dron z zadziwiającą prędkością i stabilnością pokona zakręty pod kątem 90° i 180° dzięki funkcji "swipe". Wyposażony w samoczynny wyłącznik na wypadek zderzenia, jest zaprojektowany w taki sposób, by latając nigdy nie rozbił żyrandola w salonie.
Urządzenie wyposażono w czujnik ultradźwiękowy zapewniający precyzję lotu w pobliżu powierzchni ziemi oraz pionową kamerę wykonująca zdjęcia z częstotliwością 60 klatek na sekundę, która mierzy prędkość poprzez porównanie bieżącego zdjęcia z poprzednim.
Cena w Agito.pl ok. 399 zł.

5. Dron Dron Parrot Jumping Sumo
5.4.jpgDla tych, którzy wolą jednak pozostać na ziemi pozostaje Dron Parrot Jumping Sumo. Ten niewielki, zwinny robocik to dron sterowany za pomocą smartfonu lub tabletu, który doskonale jeździ, zygzakuje, obraca się wokół własnej osi, pokonuje zakręty pod kątem 90°. W mgnieniu oka skacze na wysokość do 80cm! Wbudowana kamera umożliwia śledzenie wszystkich jego przygód.
Model Jumping Sumo jest wyposażony w szeroko kątową kamerę, z której przekaz jest transmitowany w trybie strumieniowym na ekran sterowania. Dron może również wykonywać zdjęcia i nagrywać filmy wideo, zapisywane na włożonym wcześniej kluczu USB.
Cena w Agito.pl za 599 zł.

Zabawa dronem może być miłym urozmaiceniem wolnego czasu, ale też może stać się nieodzowną umiejętnością. Drony to bowiem nie tylko zabawki, ale coraz częściej precyzyjne urządzenia do badania odległych zakątków, mierzenia grubości pokrywy śnieżnej na Antarktydzie, sprawdzania atmosfery ziemi czy obserwowania trudnodostępnych lub niebezpiecznych miejsc.  Wykorzystywane są przez instytuty badawcze, wojsko, a także coraz częściej filmowców. Firmy kurierskie planują dostarczać paczki korzystając ze specjalnych dronów, Google chce stworzyć drony z ogniwami słonecznymi, które zawisną 20 km nad ziemią umożliwiając dostęp do Internetu do miejsc, w których obecnie trudno jest się połączyć z siecią. Z całą pewnością urządzenia te będą coraz bardziej rozwijane. Kto wie, może za parę lat będziemy mieć możliwość latania nimi w kosmos…?

Dodał(a): CKM.PL/agito.pl Piątek 03.04.2015