Młode strzelby

...czyli 30 mężczyzn, którzy wstrząsnęli światem, zanim skończyli trzydziestkę. Gdy Jezus z Nazaretu zmieniał historię ludzkości, miał zaledwie 33 lata. Nieźle, ale inni są od niego szybsi.
młodzi milionerzy


W dzisiejszych szalonych rozpędzonych czasach nie trzeba już mieć siwych włosów ani zmarszczek, by swymi niezwykłymi pomysłami i niespotykanymi czynami odmieniać naszą rzeczywistość. Rewolucjoniści XXI wieku mają po dwadzieścia kilka lat i zmieniają życie milionów, a czasem miliardów ludzi na całym świecie za pomocą wszechobecnego internetu oraz wszechwładnych mediów. No, może nie wszyscy, jednak nie czepiajmy się szczegółów. Przedstawiamy mężczyzn, którzy najwięcej zamieszali w naszych czasach – choć jeszcze nie skończyli 30 lat.

Skrillex, 25 lat
Jest mały, brzydki i ma łatwopalną fryzurę, ale to on dokonał rewolucji w światowym disco, wprowadzając electro dubstep do mainstreamu i na zawsze zmieniając muzykę elektroniczną na planecie Ziemia.

Edward Snowden, 30 lat
Parę miesięcy przed 30. urodzinami znudził się sowicie opłacaną pracą dla amerykańskiego rządu i powiedział głośno to, co wszyscy po cichu wiedzieli: jesteśmy podsłuchiwani, szpiegowani i inwigilowani non stop. Nie wiedzieć czemu ujawnienie tej oczywistej oczywistości nagle wywołało na  świecie kilka międzynarodowych kryzysów.

Lionel Messi, 26 lat
Jeśli nie jest najlepszym napastnikiem w 150–letnich dziejach piłki nożnej, to my nie wiemy, kim on jest.

Oscar Pistorius, 26 lat
Wpierw na zawsze zmienił światowy sport, biegnąc na igrzyskach olimpijskich z protezami zamiast nóg. Potem trwale przedefiniował znaczenie zwrotu „obrona konieczna”, rozstrzeliwując przez zamknięte drzwi do kibla swoją własną dziewczynę. Do tego w walentynki.

Travis Pastrana, 30 lat
Obalił prawa fizyki, skacząc na motocyklu podwójne salto w tył, oraz prawa medycyny, wstając na własne nogi po złamaniu kręgosłupa...

Bradley Manning, 25 lat
Mały chudy gościu w nerdowskich okularkach, który rozłożył na łopatki całą amerykańską armię i dyplomację, ujawniając w portalu WikiLeaks prawie milion ich ściśle tajnych dokumentów. Wprawdzie zaraz potem ogłosił, że czuje się kobietą i chce, by wszyscy mówili mu „Chelsea”, ale to już inna historia.

Robert Kubica, 28 lat
Jak to jest mieć w żyłach zamiast krwi benzynę , a także przeżyć wypadek przy prędkości 300 km/h w Formule 1 i przebicie przez stalową barierę w rajdach – i mimo tego wszystkiego dalej się ścigać za kierownicą na najwyższym światowym poziomie – to wie tylko on. Ale nikomu tego nie zdradza.Mark Zuckerberg, 29 lat
Tylko jedno słowo: Facebook.

Cody Wilson, 25 lat
Student prawa, którego renomowany magazyn „Wired” uznał za „Najbardziej niebezpiecznego człowieka na świecie”. Za co? Ano za to, że na drukarce 3D wydrukował w pełni sprawny karabin półautomatyczny i rozpoczął kampanię zalegalizowania druku broni palnej w domowym zaciszu.

Benny Blanco, 25 lat
Światowe listy przebojów byłyby dzisiaj puste jak niegdyś sklepy w PRL–u, gdyby nie ponad 20 muzycznych superhitów  śpiewanych między innymi przez Rihannę, Ke$hę, Katy Perry czy One Republic, a wymyślonych, napisanych, a także wyprodukowanych przez jednego i tego samego Benny’ego Blanco.

Marcin Stefański, 29 lat
Parę lat temu zmienił nazwisko, więc dziś jest bardziej znany jako Marcin P. Stworzył Amber Gold, czyli gigantyczną piramidę finansową , w której 10 tysięcy ludzi umoczyło łącznie 670 milionów złotych, co wstrząsnęło Polską równie mocno, jak planowane 15–procentowe podwyżki akcyzy na alkohol w 2014 roku.

Usain Bolt, 27 lat
Przebiegł 100 metrów w 9 i pół sekundy i nawet się nie spocił. To, czy jeszcze jest człowiekiem, czy już raczej zmodyfikowanym genetycznie mutantem, rozstrzygniemy przy innej okazji.

Dymitr Głuszczenko, 27 lat
Historię polskiego humoru w XXI wieku dzielimy na dwie części: przed oraz po założeniu przez niego ekstremalnego serwisu internetowego kwejk.pl.

Sebastian Vettel, 26 lat
Od czterech lat non stop zdobywa mistrzostwo Formuły 1. Tak zanudzić najszybsze wyścigi świata potrafił kiedyś jeszcze tylko Michael Schumacher, no, ale on był dużo starszy.

Matt Mullenweg, 29 lat
Czym wynalazek Gutenberga był dla książek, tym wynalazek Mullenwega jest dla blogów oraz wszelkiej maści serwisów internetowych. O czym mówimy? Oczywiście o WordPressie, rewolucyjnym, darmowym i najpopularniejszym CMS–ie na świecie.

Justin Bieber, 19 lat
Nie wiemy, o co chodzi z tym gołowąsym kolesiem, ale wpływowy tygodnik „The Observer” ogłosił, że jest on bardziej wpływową postacią na świecie niż Barack Obama czy Dalajlama. Poza tym podobno śpiewa.

Robert Lewandowski, 25 lat
Jeszcze parę lat temu haratał gałę w drugoligowym klubie gdzieś pod Warszawą, dzisiaj w barwach jednego z najlepszych klubów piłkarskich świata strzela cztery gole Realowi Madryt. Widać różnicę?Kevin Systrom, 29 lat
Miliony hipsterów nie miał oby dzisiaj sensu życia, gdyby nie jego epickie dzieło – Instagram.

Robert Pattinson, 27 lat
Piękny jak młody bóg, a raczej jak młody wampir, swoimi rolami w tandetnych hollywoodzkich filmach podbił serca chyba wszystkich napalonych nastolatek na  świecie. Tak, zazdrościmy mu jak cholera.

Kim Dzong Un, 30 lat
...albo 29 lat. Nikt tak do końca nie wie, kiedy urodził się „Najwyższy Przywódca” Korei Pół nocnej, krwawy dyktator, kumpel Dennisa Rodmana, fanatyk gier komputerowych, człowiek, który wiosną 2013 roku był o włos od rozpętania wojny atomowej w dalekowschodniej Azji...

Maciej Popowicz, 29 lat
Odświeżył miliony starych przyjaźni i przyspieszył tysiące nowych rozwodów, a wszystko to za pomocą portalu nasza–klasa.pl (dziś nk.pl), dzięki któremu okazało się, że to, co się wydarzyło w szkole, wcale nie musi pozostać w szkole.

Paweł Jesionowski, 22 lata
Młody lider kultowego w pewnych kręgach zespołu Masters przebojem wyniósł ludową sztukę disco polo na salony, czyli do disco bez polo. I wciąż pnie się wyżej.

James Holmes, 25 lat
Rozstrzeliwując 12 osób z broni automatycznej na premierze nowego filmu o Batmanie, nie zdziwił w Ameryce już chyba nikogo. Ale potem zrobi ł coś, co autentycznie wstrząsnęło światem: nie popełnił samobójstwa, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, tylko żywy poddał się policji. Szok.

Hunter Moore, 27 lat
Kultowy magazyn „Rolling Stone” nazwał go „Najbardziej znienawidzonym człowiekiem w internecie”. Miliony wrogów napytał sobie łatwo: tworząc ultrapopularną w USA stronę internetową, na której ludzie wrzucali pornofotki swoich byłych dziewczyn i chłopaków. Pod imieniem i nazwiskiem. Z linkami do ich prywatnych profili na fejsie.

Chris Weidman, 29 lat
Gdy ktoś  nokautuje żywą legendę, szefa wszystkich szefów, najlepszego zawodnika MMA wszech czasów – a właśnie to zrobił Weidman z niezniszczalnym Andersonem „Pająkiem” Silvą – to ten ktoś nie tylko wygrywa walkę. On zmienia historię świata.Dodał(a): Mateusz Zieliński Środa 27.11.2013