Miłość czy rozsądek? Czym kierować się przy zakupie samochodu?

Serce i rozum nie zawsze idą w parze. Zazwyczaj nie jest to duży problem, ale gdy kupujesz samochód i masz do wydania kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto zastanowić się dwa razy. Nasz krótki poradnik pomoże w pierwszej ocenie samochodu marzeń.

milosc-czy-rozsadek-czym-kierowac-sie-przy-zakupie-auta.jpg

O gustach się nie dyskutuje? Być może, ale w temacie kupna i sprzedaży samochodu należy kierować się przede wszystkim względami praktycznymi. Nawet najpiękniejsze auto może pokryć się rysami na parkingu hipermarketu. Silnik, który wydaje z siebie wspaniały dźwięk przy każdym dodaniu gazu, może spalać tyle benzyny, że nie nadążysz z zarabianiem na jego utrzymanie. Jak się przed tym uchronić? Jak wybrać samochód marzeń… w granicach rozsądku?

Kupno auta zawsze należy rozpocząć od przejrzenia ofert w internecie. W domowym zaciszu możesz sprawdzić, ile kosztuje Twój wymarzony samochód i czy jest dostępny w dobrym stanie. Jeśli zależy Ci na konkretnym modelu i roczniku, to zazwyczaj wystarczy – zaglądasz do sieci i czekasz na dobrą ofertę.

Jednak zaletą portali ogłoszeniowych, takich jak motomi.pl, jest przede wszystkim rozbudowana wyszukiwarka, która pozwala wybierać różne oferty – spośród wielu marek, roczników i opcji wyposażenia. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na funkcjonalności, zacznij od podsumowania swoich potrzeb. Jaki powinien być samochód? Gdzie będziesz nim jeździć? Ma cieszyć oczy czy pomagać w prowadzeniu firmy?

Mieszczuch

Na początku rozważmy wielkość samochodu. Jeśli dysponujesz garażem lub własną działką, pewnie nie masz problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego, gdy wracasz z pracy do domu. Jeśli jednak Twoje biuro znajduje się w ścisłym centrum miasta lub pracujesz w okolicy, gdzie nie ma wielu miejsc do parkowania, musisz pomyśleć o wielkości samochodu. Nie bez przyczyny małe auta nazywa się miejskimi samochodami. Kierowca niewielkiego hatchbacka często wjedzie wygodnie tam, gdzie właściciel SUV-a nawet nie powinien próbować. Auto o krótkim przodzie sprawdzi się podczas manewrów w ograniczonej przestrzeni miasta lepiej niż obszerny sedan czy kombi. Inną kwestią jest rodzaj paliwa. Jeśli stajesz przed popularnym dylematem – diesel czy benzyna – warto pamiętać, że ten pierwszy znacznie lepiej sprawdza się w dłuższych trasach. W ruchu miejskim, gdy jednorazowo przejeżdżasz najwyżej kilka kilometrów, lepszym wyborem jest silnik benzynowy.

Głowa rodziny

Niepisana zasada mówi, że gdy powiększa się rodzina, powiększa się również samochód – zazwyczaj do wariantu kombi. I rzeczywiście większy bagażnik zmieści duże zakupy czy małe meble do dziecięcego pokoju, ale zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić bezpieczeństwu. Wielu producentów montuje fabrycznie w swoich autach system ISOFIX. Dzięki temu możliwe staje się wygodne i bezpieczne wpinanie oraz wypinanie fotelika samochodowego. W samochodach bez tego systemu konieczne jest mocowanie fotelika za pomocą pasa, co nie zawsze jest poprawnie wykonywane przez rodzica.

Wygodny

Jazda samochodem wymaga uwagi podzielonej między obsługę podzespołów, obserwację drogi, przestrzeganie przepisów, reagowanie na zachowania innych kierowców… Lista ciągnie się i ciągnie. Jeżeli można wykreślić z niej obsługę skrzyni biegów, dlaczego z tego nie skorzystać? Automatyczna skrzynia biegów dostosuje obroty silnika do prędkości, z jaką chcesz jechać. Im nowocześniejszy samochód, tym bardziej zaawansowana może być skrzynia: nawet ośmio- czy dziewięciobiegowa, z funkcjami eco i sport – wystarczy się trochę rozejrzeć i wybrać ofertę dostosowaną do swoich potrzeb. Musisz jednak pamiętać, że skrzynia biegów jest jednym z najdroższych podzespołów, dlatego jej ewentualna wymiana może słono kosztować.

Wielofunkcyjny

Podczas szukania auta możesz uznać, że nie chcesz wchodzić w sztywne ramy, i wybrać samochód, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Z tą intencją powstały crossovery, które skutecznie łączą cechy aut terenowych i miejskich. Sprawdzają się na polnych drogach i miejskich ulicach, przykuwają uwagę atrakcyjnym wyglądem. Umów się na jazdę próbną i sprawdź crossover, jeśli nie szukasz typowej terenówki, a typowa osobówka to dla Ciebie za mało.

Marzyciel

Jeśli już wszystko dokładnie przemyślałeś i wygląda na to, że racjonalny wybór nawet nie przypomina Twojego samochodu marzeń, zawsze możesz… zignorować rozsądek! W końcu motoryzacja to nie tylko duże pieniądze do wydania i długa lista oczekiwań do spełnienia, ale przede wszystkim marzenia.

Możesz kupić ten kabriolet. Pamiętaj jednak, żeby kupić też drugi samochód – tak na wszelki wypadek!


Dodał(a): materiał partnera Piątek 17.02.2017