Męski savoir-vivre cz. 1

Czy wiesz, jak kulturalnie rozmawiać z gejem, kumplem z wojska i kosmitą? Jeżeli nie, to dowiedz się, byś już więcej nie wyszedł na gbura, buraka i chama!

Męski savoir-vivre cz. 1

W pracy, szkole, pociągu, na ulicy – ciągle ktoś cię o coś pyta, zagaja, chce z tobą pogadać. Bo wszak warto rozmawiać – nawet z telewizora przekonuje nas o tym wybitny polski publicysta. Ale ta pozornie prosta czynność, zwykła pogaducha, kryje moc pułapek. Łatwo strzelić gafę i np. zapytać zapiekłego kaczystę, co kupić na urodziny Januszowi Palikotowi z PO. Byś uniknął takich żenujących wpadek, z pomocą psychologów, mediatorów i antropologów kultury przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, dzięki której dowiesz się, gdzie, z kim i o czym rozmawiać, by nie dać plamy.

Z OJCEM TWOJEJ DZIEWCZYNY:
- w barze
Wydaje się, że bar pozwala na pewną poufałość. Nic bardziej mylnego! W miejscu, gdzie alkohol leje się litrami, jesteś pod wzmożoną obserwacją. Tatuś tylko czeka, żeby pokazać swojej małej córeczce, jakim jesteś łobuzem.
Bezpieczne tematy: Nasi eksperci radzą, żebyś przyszłego teścia zagadnął o nowe modele samochodów, piłkę nożną, rodzaje alkoholi (np. co jest lepsze – piwo jasne czy ciemne?).
Drażliwe tematy: Kobiety, pieniądze, twoje poprzednie doświadczenia seksualne.
Czego absolutnie nie mówić: "Myślę, że jestem za dobry dla twojej córki".
- w domu
W domu twojego przyszłego teścia jesteś na "obcym" terenie, więc bądź czujny. Pamiętaj, że jest to miejsce, w którym szczególnie powinieneś zwracać uwagę na konwenanse.
Bezpieczne tematy: "Warto skupić uwagę na elementach wyposażenia wnętrza – radzi dr Stanisław Krajski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autor książek nt. savoire–vivre'u. – Można też zainteresować się rzeźbą czy obrazem".
Drażliwe tematy: Zarobki gospodarzy.
Czego absolutnie nie mówić: "Niezła chata. Jesteście ubezpieczeni od włamania?"
- w podróży
Znudzony długą drogą ojciec twej dziewczyny z całą pewnością będzie oczekiwał od ciebie, że zabawisz go jakimś żartem lub śmieszną historyjką z życia.
Bezpieczne tematy: Środki komunikacji, fabuła popularnej telenoweli. Dobrze też mieć przygotowaną anegdotę. Eksperci ostrzegają jednak – niech to będzie historia z życia, a nie klasyczny dowcip. Nie każdego śmieszy to, co ciebie.
Drażliwe tematy: Moralność, religia, polityka.
Czego absolutnie nie mówić: "Ja się nigdy nie ożenię. Stałe związki są dla frajerów".

Z GEJEM
- w barze
W rozmowie z homoseksualistą w barze wolno ci więcej niż np. na ulicy. Ujdą ci płazem sprośne żarty czy kontakt fizyczny (poklepywanie po ramieniu itp.). Bądź jednak czujny, bo granica wrażliwości każdego człowieka jest inna.
Bezpieczne tematy: Moda, lajfstajl i życie celebrytów. Psychologowie zapewniają, iż homoseksualiści to z reguły doskonali gawędziarze, więc wystarczy rzucić temat, a z pewnością go podchwycą.
Drażliwe tematy: Choroby przenoszone drogą płciową, adopcja dzieci, higiena osobista po stosunku.
Czego absolutnie nie mówić: "Mówią, że facet, który bzyka kobietę od tyłu, to kryptogej. To prawda?"
- w domu
Prawa rządzące komunikacją z gejem w jego domu są takie same jak te, które panują w domu heteryckim. Wykaż się taktem i nie staraj być dowcipnym za wszelką cenę...
Bezpieczne tematy: Sztuka kulinarna, modne seriale (np. "Seks w wielkim mieście", "Dr House", "Gotowe na wszystko"), wystrój wnętrz.
Drażliwe tematy: Poprawność polityczna, różnice między gejami a heterykami, sławni geje.
Czego absolutnie nie mówić: "Fajne zdjęcie przy łóżku... Ty jesteś mamusią, a on tatusiem, czy zamieniacie się czasem rolami?"
- w podróży
Jest mało prawdopodobne, żebyś o czyimś homoseksualizmie dowiedział się podczas drogi (czy ty każdemu współpasażerowi mówisz, że jesteś hetero?), ale jeżeli tak się stanie...
Bezpieczne tematy: "Bardzo dobrze jest zapytać o jakieś odjechane marzenie – radzi dr Jan Pachło, psycholog. – Na przykład: gdybyś wygrał milion w totka, na co byś go wydał? Albo: jaki jest samochód twoich marzeń?".
Drażliwe tematy: Żylaki odbytu.
Czego absolutnie nie mówić: "Powiedz, jak zareagowała twoja mama, kiedy dowiedziała się, że nigdy nie zostanie babcią".

Dodał(a): Aleksander Hepner Czwartek 28.04.2011