Męski savoir-vivre cz. 2

Druga część rozmów z gejem, kumplem z wojska i kosmitą.

Męski savoir-vivre cz. 2


Z DZIADKIEM
- w barze
W stosunku do starszej osoby powinieneś wykazać się grzecznością i taktem. Mów powoli i nie używaj młodzieżowych zwrotów. Dziadek może ich nie zrozumieć i poczuje się lekceważony.
Bezpieczne tematy: Historia.
Drażliwe tematy: "Radzę podawać swoje poglądy jako cudze – sugeruje dr Stanisław Krajski. – Można np. powiedzieć: dziadku, a mój znajomy mówi, że...".
Czego absolutnie nie mówić: "W twoim wieku nie wypada tyle pić".
- w domu
Wizyta u dziadka może być jednym z najprzyjemniejszych sposobów spędzenia wolnego czasu. Pod warunkiem że weźmiesz pod uwagę nasze rady.
Bezpieczne tematy: Prace ogrodnicze, pogoda, kuchnia ("Kiedyś to było jedzenie!").
Drażliwe tematy: Lekarze. Większość starszych osób ma nie najlepsze zdanie o medykach.
Czego absolutnie nie mówić: "Fajne mieszkanko. Kto je dostanie po twojej śmierci, dziadku?"
- w podróży
Przed tobą trudny sprawdzian. Starsi ludzie podczas drogi bywają drażliwi, więc przygotuj wszystkie pokłady cierpliwości, jakie tylko masz, i bądź wyrozumiały.
Bezpieczne tematy: Muzyka czasów młodości (np. Alibabki)
Drażliwe tematy: "Rodzina. Może się okazać, że krewny, którego w dobrej wierze chwalimy, popadł kiedyś w konflikt z dziadkiem" – uczula antropolog kultury Adam Frank.
Czego absolutnie nie mówić: "Dziadku, to długa droga. Założyłeś pieluchomajtki?"

Z KATECHETĄ

- w barze
Marne szanse, że spotkasz tak szacowną osobę w przybytku rozrywki, ale jeśli już tak się stanie, pamiętaj: nie opowiadaj sprośnych dowcipów i postaraj się nie kląć.
Bezpieczne tematy: Zobacz, co ma twój rozmówca i pozwól mu o tym opowiadać (np. "O, jaka pięknie oprawiona Biblia. To prezent?").
Drażliwe tematy: Wszystkie drażliwe społecznie, a więc: aborcja, in vitro, krzyż przed Pałacem Prezydenckim.
Czego absolutnie nie mówić: "Rzuć tę robotę i zajmij się prawdziwą pracą!"
- w domu
Spokojnie, wizyta w domu katechety wcale nie musi oznaczać, że zanudzisz się na śmierć. Oto jak poprowadzić rozmowę, byś umilił sobie czas.
Bezpieczne tematy: "Można zapytać gospodarza o hobby – mówi dr Stanisław Krajski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, specjalista od zasad dobrego wychowania. – Może ma kolekcję broni lub humidor pełen dobrych cygar!"
Drażliwe tematy: Zarobki pana domu.
Czego absolutnie nie mówić: "Ale chata! I to wszystko z katechezy?"
- w podróży
Katecheci i duchowni są zwykle lepiej wykształceni niż ogół społeczeństwa. Możesz więc proponować temat z zakresu kultury wysokiej. Zdobędziesz swego rodzaju "plusa".
Bezpieczne tematy: Teatr.
Drażliwe tematy: "Zacznij grzecznie: może mi pan wytłumaczy, czemu..., a rozmówca nie tylko nie obrazi się, ale z chęcią poruszy każdy temat" – mówi Robert Olszański, psycholog.
Czego absolutnie nie mówić: "Też chciałem zostać katechetą, ale zbyt lubię seks".


Dodał(a): Aleksander Hepner Środa 11.05.2011