Maszyna Goldberga z Lego

Pamiętasz klocki lego? Ci konstruktorzy nigdy z nich nie wyrośli i raczej nie oddadzą ich swoim dzieciom
lego gold.jpg

fot.: YouTube

Jeśli pamiętasz grę The Incredible Machine, to przypomnisz sobie, ile trzeba było się nakombinować żeby przejść kolejną planszę. Mechanizmy tam wykorzystywane, zaczerpnięte są z maszyn Rube Goldberga. Ten inżynier z pogranicza XIX i XX wieku, rysował i tworzył urządzenia, które prostym działaniem wywoływały reakcje łańcuchowe na kolejnych elementach całej konstrukcji.

Fascynaci Goldberga i plastikowych klocków z Danii zrzeszyli się w grupę The Great Ball Contraption. Chodzi w niej o to, by chwalić się swoimi projektami związanymi z urządzeniami zbudowanymi z Lego. Dziesiątki etapów do przejścia, setki piłek do przetransportowania, tysiące kultowych klocków.

Każdy z etapów, to praca na kilka dni, bo wszystko musi być dopracowane w najmniejszych detalach – kąt nachylenia podłoża, odstępy między klockami, koordynacja czasu reakcji mechanizmów. Słowem – nie dla niecierpliwych. Jeśli znudziło ci się montowanie rafandynek, przerzuć się na maszyny Goldberga z klocków Lego!Dodał(a): gianni Czwartek 18.10.2012