Męski wypad w nieznane? Mamy idealne miejsce

Każdy, kto chce uciec od codzienności i się zrelaksować, powinien udać się do Algarve.

Algarve.jpg

Południowa Portugalia zachwyca zarówno pod względem wizualnym, jak i smaku regionalnych potraw. Każdy, kto chce uciec od codzienności i się zrelaksować, powinien udać się do Algarve nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Warto – to jeden z najbardziej nasłonecznionych terenów Europy.

Gdzie leży Algarve?

Algarve to jeden z sześciu regionów Portugalii, obejmujący całe południowe wybrzeże – od Przylądka Świętego Wincentego do granicy z Hiszpanią. Algarve oddzielone jest od reszty Portugalii górami, co spowodowało, że zachowało swoją odrębność zarówno pod względem wizualnym, architektonicznym, ale także kulturowym. Słynie z linii brzegowej pełnej klifów, jaskiń i grot wyrzeźbionych przez wodę w wapieniu. Dopełnieniem są pomarańczowe gaje, potężne dęby korkowe, lasy piniowe i eukaliptusowe" – czytamy na stronie biura podróży TUI (https://www.tui.pl/wypoczynek/portugalia/algarve). Algarve zachwyca swoimi długimi, piaszczystymi plażami i skalistymi wybrzeżami. Lazurowe wybrzeże z błękitnymi wodami i beżowymi klifami to istny raj na ziemi. Temperatura oscyluje tu wokół 30 stopni, zaś ciepła woda o temperaturze 24 stopni pozwala na kąpiele niemal przez cały rok. Algarve dzieli się na dwie części: zachodnią, nawietrzną Barlavento oraz zawietrzną, wschodnią Sotavento. Zachodnie wybrzeże skrywa liczne groty, skały i jaskinie, zaś wschodnie ma zgoła inne oblicze: to tutaj znajdują się płaskie wyżyny z zachwycającymi plażami, wydmami i salinami. Jednocześnie najbardziej wysunięty Przylądek Św. Wincentego stanowi skrawek południowo-zachodniej Europy. To tu kończy się znany nam świat, a zaczynają rajskie widoki.

Co zwiedzić w Algarve?

Algarve to region, w obrębie którego znajduje się kilka dużych miast: otoczone solidnymi murami obronnymi miasto Faro zbudowane na fundamentach rzymskich i mauretańskich, słynące z najpiękniejszych plaż w Europie Portimao, port rybacki z największym regionie targiem w Olhao da Restauraçao, słynąca z najlepszych imprez w Portugalii Albufeira, przepiękne miasto Lagos oraz leżąca nad prawym brzegiem rzeki Gwadiany Vila Real de Santo Antonio, ostatnie portugalskie miasto przed granicą z Hiszpanią. Na szczególną uwagę zasługuje Lagos, założone w I w.p.n.e. przez Celtów miasto, w którym znajduje się kościół Matki Boskiej z XVIII-wiecznymi drewnianymi figurami świętych, licznymi zbiorami archeologicznymi z czasów rzymskim. Z kolei w Silves możemy skosztować ręcznie wyrabianego chleba świętojańskiego oraz przejść się wzdłuż migdałowych gajów, a następnie zwiedzić gotycki zamek oraz dobrze zachowaną katedrę. W Odeceixe znajduje się muzeum regionalnego winiarstwa, gdzie można skosztować i kupić lokalne trunki. A to wszystko niemal na wyciągnięcie ręki, bo podróż zajmuje tylko pięć godzin lotu z Warszawy.

Co warto zjeść w Algarve?

Kuchnia portugalska opiera się na świeżych warzywach, rybach i owocach morza. Nic więc dziwnego, że będąc w Algarve nie sposób nie spróbować grillowanych sardynek czy caldeirady, czyli rybnego gulaszu z ziemniakami, papryką, cebulą, pomidorami oraz dorszem. To miasto portowe, dlatego w wielu barach i pubach portowych można skosztować świeżych przysmaków, takich jak miecznik, sola, mątwy, kałamarnice czy pąkle. Specjalnością Algarve jest cataplana podawana w specjalnym naczyniu z pokrywą utrzymującym wysoką temperaturę dania złożonego z różnych gatunków ryb, papryki, ryżu, wina, czosnku oraz przypraw. Portugalska kuchnia skrywa w sobie prawdziwe smakołyki, które z pewnością docenią wegetarianie: acorda to gulasz na bazie czerstwego chleba, czosnku, kolendry, oliwy z oliwek oraz octu; sopa de pedra to sycąca potrawa na bazie czerwonej fasoli, marchwi, cebuli i ziemniaków z dodatkiem aromatycznych przypraw. Miłośnicy mięsa również nie powinni mieć powodów do narzekania. Caldo verde to inaczej mówiąc zielona zupa na bazie jarmużu, włoskiej kapusty, ziemniaków oraz kawałków kiełbasy chorizo. Do narodowych specjałów Portugalii zalicza się cozido a portuguesę, czyli gulasz z bardzo dużymi kawałkami mięsa oraz warzyw, takich jak fasola, rzepa i kapusta. 

Z praktycznych uwag warto mieć na uwadze, iż obiad zjemy między godziną 12:00 a 15:00, zaś kolację od 19:00 do 22:00, a w międzyczasie możemy delektować się różnego rodzaju przekąskami i ciasteczkami. Grzechem jest nie spróbować tutejszych pomarańczy, migdałów oraz miodu, np. ciasteczka karobowe są przygotowane z mąki owocowej i skrywają w sobie świeże figi. Co ciekawe, w niewielkiej miejscowości Porches znajduje się restauracja mogąca się poszczycić dwoma gwiazdkami Michelin!

Atrakcje Algarve - pola golfowe, wystawy, koncerty i tańce

Algarve słynie z czynnych przez cały rok pól golfowych. Jest tu ich ponad trzydzieści! Najsłynniejszy kompleks Le Méridien Penina Golf został otoczony drzewami skrywającymi aż 18 dołków, na których rozgrywają się krajowe i międzynarodowe zawody. Niedaleko znajduje się Vilamoura, największa marina w Portugalii, która oferuje 825 miejsc do cumowania i może pomieścić statki o długości do 60 metrów.

Z kolei miłośnicy letnich imprez plenerowych nie mogą przegapić bezpłatnej animacji Carvoeiro Black & White, którą można podziwiać codziennie między godziną 8:30 a 15:00 do 15 czerwca 2019 roku. Podczas jednej z wielu plenerowych imprez można odtańczyć tradycyjny taniec Algarve nazywany corridinho: wszystkie zebrane pary tworzą krąg, wewnątrz dziewczęta, a na zewnątrz panowie. Obracając koło, w pewnym momencie ich stopy intensywniej uderzają o podłogę i zatrzymują obrót, aby wznowić  taniec w przeciwnym kierunku.

W dniach 27-30 czerwca odbędzie się Festiwal Med organizowany przez Loulé City Hall. Inspiracja kulturą śródziemnomorską zaowocowała paradą różnorodnych regionalnych kultur oraz artystycznych fuzji. Od 20 kwietnia do 31 lipca 2019 roku można podziwiać dzieła Francisco Oliveira i Isabel Duarte podczas wystawy zatytułowanej „Dwadzieścia lat później”.  

Do wyjątkowych chwil, które można przeżyć w zachodniej części Algarve, należy również Festiwal Obserwacji Ptaków Sagres, podczas którego można obserwować migrujące ptaki. Także rezerwat Rocha da Pena warty jest uwagi ze względu na możliwość wspinaczki i jazdy konnej.

Co warto kupić w Algarve?

Spośród wielu regionalnych wyrobów uwagę powinny zwrócić pamiątki ceramiczne: płytki, garnki, wazony, naczynia kuchenne oraz figurki koguta będącego symbolem kraju. W każdym mieście znajdziemy sklepiki z ręcznie wykonaną ceramiką i azulejos, które malowane są za pomocą cynowych szyb i ceramicznych płytek. Z rzeczy spożywczych warto pochylić się nad buteleczkami sosu peri-peri, solą morską o wyjątkowo intensywnym smaku oraz nad lokalnymi alkoholami.

Aby w pełni docenić wyjątkowy urok Algarve, warto wcześniej poczytać na temat najważniejszych zabytków i szlaków turystycznych, a także kupić przewodniki, aby wiedzieć, co zobaczyć i gdzie iść. Do najważniejszych atrakcji turystycznych regionu należą liczne zabytkowe zamki i światowej klasy pola golfowe. Znajdują się też nowoczesne i luksusowe nadmorskie kurorty, jak i słynne, fantastycznie malownicze plaże. Warto skorzystać z atrakcyjnych ofert biur podróży, jak na przykład wspomnianego TUI i wybrać się razem z nimi w to magiczne miejsce.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 27.05.2019