Mafia grozi ISIS

„Mafia ma złą reputację, ale w wielu przypadkach niezasłużenie. Jak wszystko w życiu – są dobre, złe i brzydkie strony. Rozwój światowego terroryzmu daje Mafii szansę na pokazanie tej dobrej” – powiedział w wywiadzie dla telewizji NBC Giovanni Gambino - syn Johna Gambino, słynnego mafiozy.
mafia-grozi-isis.jpg

Giovanni Gambino wywiadu udzielił przy okazji promocji swojej książki o Mafii "Prince of Omerta", ale i po tym, jak włoska policja z południa przyznała, że Mafia jest ważnym sojusznikiem w zwalczaniu dżihadystów na kontrolowanych przez siebie terenach. Oficer służb bezpieczeństwa przyznał, że członkowie ISIS boją się wkraczać na tereny Sycylii, Kalabrii, Apulii czy Kampanii, gdyż mogą być tam od razu zabici. Dodał też, że Włochy mogą bronić się przed terrorystami na dwa sposoby. Jeden z nich to przetwarzanie zgromadzonych informacji, podsłuchy, prewencyjne aresztowania. Drugi to Mafia

Syn gangstera dodaje: „Świat jest niebezpieczny, ale ludzie Nowego Jorku mieszkający w dzielnicach z koneksjami sycylijskimi powinni czuć się bezpiecznie.”. Bossowie włoskiej mafii działającej w Nowym Jorku zapewniają lokalne społeczności, że zdejmą każdego terrorystę planującego zamach i że będą starały się powstrzymać rozlew krwi na ulicach.

„Zapewnimy naszym rodzinom i przyjaciołom ochronę przed ekstremistami i terrorystami, a w szczególności przed brutalną i psychopatyczną organizacją, nazywającą się Państwem Islamskim”Policja wypowiada się o członkach mafii pochlebnie, jednak bez wzajemności. Giovanni dodaje: „Władze często reagują za późno albo z powodu braku inteligencji, nie dostrzegają tego, co się dzieje”.

Mafia w Stanach Zjednoczonych przeżywa renesans ze względu na przesuwanie środków z funduszy wspierających zwalczanie przestępczości zorganizowanej na rzecz walki z terroryzmem. Czy zatem Mafia strzela sobie w stopę, czy może chce zobowiązać rząd do długu wdzięczności? Z drugiej strony - czy władze powinny przymykać oko na działania antyterrorystyczne Mafii? Przypomnijmy, że Mafia sycylijska współpracowała z aliantami podczas II Wojny Światowej, zawierając tajny układ z władzami amerykańskimi, na mocy którego gangsterzy zwalczali amerykańskich nazistów w zamian za wiele swobód.

Dodał(a): Rich Giański Wtorek 24.11.2015