LOT wznawia połączenia krajowe. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach

Na polskie niebo wkrótce wrócą samoloty LOT-u. Narodowy przewoźnik zapowiedział wznowienie rejsów od 1 czerwca. Pasażerowie i załogi będą zobowiązani do przestrzegania bardzo rygorystycznych zasad.
lot.jpg

Na pierwszy ogień pójdą rejsy krajowe. A to oznacza, że dziennie będzie realizowanych ok. 30 połączeń pomiędzy Warszawą a największymi miastami całej Polski: Krakowem, Gdańskiem, Katowicami, Wrocławiem, Rzeszowem, Szczecinem i Zieloną Górą.

Przewidywany jest również jeden lot dziennie na trasie Kraków-Gdańsk. W związku z zagrożeniem zarażeniem koronawirusem zmianie ulegną procedury związane z podróżą oraz serwis oferowany na pokładzie samolotu.

CZYTAJ TAKŻE: ZOSTAŃ ASTRONAUTĄ. MOŻESZ ZACUMOWAĆ SPACEX

Pierwszą nowością jest pomiar temperatury prowadzony już przy wejściu na lotnisko. Wynik przekraczający 38°C może być przyczyną odmowy wejścia na pokład. W terminalach mają być dostępne środki dezynfekujące oraz maseczki. Sklepy wolnocłowe oraz saloniki biznesowe mają działać na zasadzie ograniczonej dostępności, nie sprecyzowano jednak, co to oznacza w praktyce.

Każdy, kto marzy o uśmiechu stewardessy niczym z piosenki Zbigniewa Wodeckiego, będzie rozczarowany. Zarówno pasażerowie jak i załoga muszą zakrywać usta i nos na lotnisku oraz przez cały czas trwania rejsu. Przewoźnik zapewnia, że we wszystkich samolotach zainstalowane są filtry HEPA, które, jak wynika z komunikatu LOT-u, usuwają 99% bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu.

Serwis pokładowy ma się odbywać w ramach zasady „no contact”, przez co PLL Lot rozumie serwowanie napojów i przekąsek w indywidualnych opakowaniach. Przez ten enigmatyczny komunikat można wywnioskować, że oferowana do tej pory szklanka wody, podawana na rejsach krajowych, zostanie zastąpiona butelką, którą pasażerowie otrzymają od obsługi.

Zmienia się również polityka dotycząca bagażu. Podróżni będą mieli możliwość zabrania jednej sztuki bagażu podręcznego o wymiarach 55cm/40cm/23cm i wadze 10 kg. Do tej pory, oprócz małej walizki ważącej maksymalnie 8 kg, pasażerowie mogli wnieść na pokład torebkę, reklamówkę lub torbę na laptopa. Od 1 czerwca tego typu przedmioty będą zaliczane do limitu bagażu. Lot zapowiedział także prace nad samodzielnym boardingiem i obowiązkową odprawą on-line. Miejsca mają być przydzielane na zasadzie szachownicy, tak aby zachować zasadę dystansu. Wyjątkiem mają być rodziny i opiekunowie dzieci, którzy zgłoszą chęć zajmowania miejsc bezpośrednio obok siebie.

W komunikacie prasowym zapewniono, że schowki, luki bagażowa a także kabina pasażerska po każdym rejsie mają być poddawane dezynfekcji. Koszt podróży na trasie Warszawa-Katowice na 1 czerwca to w najniższej taryfie (wyłącznie z bagażem podręcznym) to 165,36 złotych. Dla porównania, za trwającą ok 2,5h podróż Pendolino na tej samej trasie zapłacimy ok 130 złotych. Lot z Warszawy do Katowic trwa ok 40 minut.


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Wikimedia Commons Wtorek 19.05.2020