Lista zawodów w Polsce. Kto zarabia najwięcej, a kto najmniej?

Nie wszyscy lubią i też chcą rozmawiać o zarobkach. Pomimo tego faktu warto mieć wiedzę, jakie zawody cieszą się wysokimi wynagrodzeniami, a jakie najniższymi.
iStock-1215602351.jpg


W Polsce pomimo wielu trudności i stereotypów można zarobić całkiem dobre pieniądze. Oczywiście dużo zależy od wykonywanego zawodu i posiadanych kwalifikacji. Na bardzo dobre zarobki może liczyć country manager. Ekspertyza serwisu wynagrodzenia.pl dla money.pl wykazała, że przeciętnie osoby na tym stanowisku zarabiają 37,5 tys. złotych brutto. W przypadku 25 proc. badanych country managerów pensje przekraczały 45,8 tys. zł.

– Country manager to taki odpowiednik prezesa na dany kraj w ramach dużych, międzynarodowych korporacji. Wysokie płace więc nie dziwią, to bardzo wysokie stanowisko w ramach struktur korporacyjnych – wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z portalem money.pl.

Z kolei prezesi, którzy zatrudniają powyżej tysiąca osób, średnio zarabiają nieco ponad 29 tys. zł. Dyrektorzy departamentów w bankach przeciętnie otrzymują 27 tys. zł, a dyrektorzy finansowi mogą liczyć na ok. 20 tys. zł.

Wysokie wynagrodzenia są również w branży IT. Specjaliści z tego sektora zarabiają średnio 15 tys. zł. Na liście wysoko są sędziowie z przeciętną pensją zbliżoną do 13 tys. zł – wylicza money.pl.

Z kolei najgorzej w Polsce zarabiają pracownicy ochrony, którzy co miesiąc dostają średnio 2610 złotych brutto. Sanitariusze mogą liczyć na 2800 zł, dietetycy na 2870 zł, bibliotekarze na 2970 zł, podobnie jak nauczyciele stażyści (2960 zł). – Jeśli chodzi o najniżej płatne stanowiska, to nierzadko część wynagrodzeń wypłaca się "pod stołem" – dodaje Kubisiak.


Dodał(a): Kamil Nowicki Czwartek 06.05.2021