Lecznicze fekalia

Kolejny przełom w dziedzinie medycyny. Lekarze zapewniają, że ostrą biegunkę można wyleczyć tabletkami z... fekaliów. Obrzydliwe, ale skuteczne!

tabletki brązowe.jpg

Bakteria clostridium difficile, która jest jedną z najczęstszych przyczyn rzekomobłoniastego zapalenia jelit (czyli ostrej choroby biegunkowej) co roku zabija aż 14 tysięcy Amerykanów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest jej wysoka odporność na leczenie tradycyjnymi antybiotykami. Na pocieszenie mamy jednak dwie wiadomości (zgodnie z tradycją - dobrą i złą). Dobra jest taka, że naukowcy opracowali alternatywne sposoby leczenia. Zła, że przełomowa kuracja opiera się na doustnym podawaniu tabletek zrobionych z... zamrożonych, ludzkich fekaliów!

Kał wykorzystuje się w leczeniu niektórych zakażeń już od 1950 roku. Uważa się, że przywraca on naturalną równowagę bakterii w jelitach, co pomaga zwalczać niepożądane drobnoustroje. Do tej pory wprowadzanie go do organizmu pacjenta było jednak czasochłonne, gdyż wiązało się z aplikacją wspomnianego "leku" za pomocą kolonoskopii (tam gdzie słońce nie sięga) lub plastikowej rurki (do żołądka poprzez nos lub jamę ustną).

Nowe badanie, opublikowane w The Journal of American Medical Association, dowodzi jednak, że zamrożone fekalia zamknięte w jasnych, 1,6 g tabletkach syntetycznych są równie bezpieczne i skuteczne jak tradycyjne techniki kałowych transplantacji. W ciągu maksymalnie 8 tygodni u 18 z 20 uczestników eksperymentu zaobserwowano całkowite ustąpienie biegunki po spożyciu 30 lub 60 kapsułek z kałem.

"To chyba nie najlepsze doświadczenie życia, ale przebija ono rurę wprowadzaną do gardła, kolonoskopię lub... posiadanie clostridium difficile" - podsumował lekarz chorób zakaźnych i lider zespołu badaczy, Ilan Młodzik.

Mimo wszystko uważamy, że takie leczenie jest - mówiąc wprost - do d...


Dodał(a): BJ Wtorek 14.10.2014