Kosztowna apokalipsa


Kosztowna apokalipsa

ZESPÓŁ HONDA RACING F1 2008 r. - 4,5 MLD ZŁ STRAT!
Team japońskiego producenta samochodów miał największy budżet w całej Formule 1 — ok. 500 mln dolarów rocznie. Choć wydawał więcej niż Ferrari, wyniki miał mierne. Przez trzy lata zespół zdobył tylko 106 pkt (mniej niż sam Robert Kubica), a w sezonie 2008 w klasyfikacji konstruktorów zajął przedostatnie miejsce! W grudniu 2008 roku szefostwo Hondy zakończyło samobójczą misję i wycofało katastrofalny team z wyścigów F1.

POŻAR NA PIPER ALPHA 1988 r. - 10 MLD ZŁ STRAT!
Platforma wiertnicza Piper Alpha na Morzu Północnym była swego czasu największym pojedynczym producentem ropy na świecie (wysysała z ziemi 317 tysięcy baryłek dziennie!). Już nie jest, bo w czerwcu 1988 roku została zmieciona z powierzchni morza przez serię niekontrolowanych eksplozji. Katastrofa, spowodowana fatalnymi zaniedbaniami procedur bezpieczeństwa, pochłonęła 167 istnień ludzkich i olbrzymią kwotę funtów brytyjskich.

UTRATA MARS CLIMATE ORBITERA 1999 r. - 1 MLD ZŁ STRAT!
Supernowoczesna sonda kosmiczna miała badać atmosferę i klimat Marsa. Jednak naukowcy z NASA nie zauważyli, że oprogramowanie rakiety działa według brytyjskich jednostek miar (np. mile, stopy), a oni sami stosowali system metryczny. Rezultaty tej drobnej pomyłki były katastrofalne. Mars Climate Orbiter podleciał zbyt blisko powierzchni Czerwonej Planety i rozleciał się na miliard malutkich kawałeczków. Każdy z nich był wart złotówkę.

EKSPLOZJA W ENSCHEDE 2000 r.
- 924 MLN ZŁ STRAT!
Wciąż nie są znane przyczyny pożaru, który spowodował wybuch 177 ton fajerwerków w magazynie na przedmieściach miasta Enschede (Holandia). Podmuch eksplozji dotarł na odległość aż 30 km, pobliska dzielnica mieszkaniowa została zrównana z ziemią, 1200 ludzi straciło swoje domy, 950 zdrowie, a 22 życie. Jakby tego było mało, z powodu katastrofy przerwano także głosowanie holenderskich widzów podczas odbywającego się tego samego dnia konkursu piosenki Eurowizji. Spowodowane tym straty moralne są nie do obliczenia.

ZATONIĘCIE TITANICA 1912 r. - 460 MLN ZŁ STRAT!
Najsłynniejsza morska katastrofa świata kosztowała życie 1504 ludzi i siedem ówczesnych milionów dolarów (tyle kosztował sam okręt oraz jego luksusowy ładunek). Jeśli uwzględni się inflację, wynosi to równowartość 150 mln dolarów z 2009 roku, czyli w sumie nie za dużo jak na tak efektowne wydarzenie. Z drugiej strony, nakręcony na tej podstawie film z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet zarobił na czysto 1,6 miliarda dolarów, dzięki czemu zatonięcie „Titanica” stało się równocześnie... najbardziej dochodową tragedią w dziejach!

FILM „PLUTO NASH” 2002 r. - 284 MLN ZŁ STRAT!
Przygody właściciela klubu nocnego (w tej roli Eddie Murphy) uciekającego z Księżyca przed kosmiczną mafią kosztowały okrągłe 100 mln dolarów, a zarobiły na całym świecie 7 (siedem) milionów. I w ten sposób „Pluto Nash” stał się największą kasową katastrofą w historii Hollywood...

KRAKSA FERRARI 250 GTO 2004 r. - 71 MLN ZŁ STRAT!
Wypadek samochodowy na liście najdroższych katastrof? Tak, jeśli rozbija się Ferrari 250 GTO, kultowe włoskie auto produkowane w latach 1962—1964, które we wrześniu 2008 roku osiągnęło na aukcji wartość 15,7 mln funtów, czyli 71 mln zł. Cztery lata wcześniej inny egzemplarz tego cudeńka zamienił się w kotlet mielony podczas wyścigów samochodów zabytkowych na torze Laguna Seca (USA). Jego właściciel płacze do dziś.

Dodał(a): Mateusz Zieliński Piątek 18.11.2011