Kosztowna apokalipsa

Katastrofy dzielimy na drogie, piękne i inne. W czasach, gdy zainwestowana złotówka przynosi 50 groszy strat, nas szczególnie interesują te pierwsze
katastrofa

Przedstawiamy listę najbardziej kosztownych katastrof na świecie. Nie ma na niej efektów celowego działania człowieka (np. zamachów terrorystycznych) ani celowego działania natury (np. trzęsień ziemi). Interesuje nas apokalipsa w czystej postaci: nieplanowanymi, nieobliczalnymi i cholernie drogimi!

INTERWENCJA W IRAKU 2003 r. - 9 BILIONÓW ZŁ STRAT!
Joseph Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, obliczył, że trwający od 2003 r. „proces stabilizacji” w Iraku kosztował same USA (bez innych państw koalicji, również Polski) bezpośrednio 845 mld dol., zaś wliczając straty w gospodarce — aż 3 biliony dolarów! Wynik: kilkadziesiąt tysięcy zabitych, zrujnowany kraj oraz (jak podliczyły niezależne organizacje) 935 fałszywych oświadczeń prezydenta George’a W. Busha i jego administracji dotyczących rzekomych powodów, dla których rozpoczęto tę katastrofę. A ona wciąż trwa i pochłonie kolejne miliardy dolarów, funtów czy złotówek...

AWARIA W CZARNOBYLU 1986 r.
- 600 MLD ZŁ STRAT!
Po wybuchu reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu (dziś Ukraina) zginęło około 50 osób, a kolejne 4 tys. zachorowało na raka. Skażone zostało 150 tys. km2 terenu. Akcja ratunkowa, ewakuacja ludzi, zamknięcie elektrowni kosztowały łącznie 200 mld dolarów. Była to największa katastrofa przemysłowa świata... i zbawienie dla przyrody. Na opuszczone przez ludzi tereny wróciły dzikie zwierzęta, m.in. niedźwiedzie i rysie — niewidziane tu od setek lat.

WYBUCH RAFINERII BP 2010 r. - 40-80 MLD DOL STRAT
Platforma wiertnicza koncernu naftowego BP, paliła się 2 dni zanim spoczęła na dnie. Zabrała ze sobą 11 osób.  Na głębokości 1500 m roboty przez 86 dni bezskutecznie próbowały zatamować wyciek ropy, której dziennie do Zatoki Meksykańskiej wylewało się 795 000 litrów. W skutek wycieku tysiąc zwierząt straciły życie, ludzie  pozbawieni zostali źródła dochodów (hodowle, turystyka), a ceny ropy poszybowały w górę i prędko nie spadną

PLAJTA LEHMAN BROTHERS 2008 r.
- 138,5 MLD ZŁ STRAT!
Jeden z najstarszych i największych banków inwestycyjnych USA przetrwał Wielki Kryzys z lat 30. XX wieku i dwie wojny światowe. Ostatniego dołu finansowego nie wytrzymał. W 2006 r. wartość LH szacowano na 46 mld dolarów. 15 września 2008 r., w dniu bankructwa, było to... 130 milionów! Ten drobiazg nie przeszkodził menedżerom Lehman Brothers wypłacić sobie tuż przed katastrofą wielomilionowych premii.

WYBUCH COLUMBII 2003 r. - 22,6 MLD ZŁ STRAT!
Wracający na Ziemię wahadłowiec rozpadł się podczas lądowania na ponad 2 tysiące części (wliczając rozczłonkowane szczątki siedmiu astronautów). Przyczyna? Uszkodzenie osłony termicznej na lewym skrzydle Columbii. Efekt? Gigantyczne straty finansowe, na które złożyły się: utracony prom kosmiczny wart 6,7 mld dol., 300 mln dol. wydanych na zbieranie jego resztek w trzech stanach USA i pół miliarda pochłonięte przez śledztwo po katastrofie.

WYCIEK Z EXXON VALDEZ 1989 r. - 9 MLD ZŁ STRAT!
40 mln litrów ropy, które wyciekły z amerykańskiego tankowca Exxon Valdez po wpłynięciu na skały, wcale nie były największą katastrofą zbiornikowca na świecie (dopiero 34. miejsce). Jednak straty materialne pobiły wszelkie rekordy. Ropa z Exxon Valdez skaziła 1900 km wybrzeża Alaski, zabiła 250 tys. mew, 5 tys. wydr morskich i miliony ryb. Czyszczenie kosztowało 2 mld dolarów, a 1 mld pochłonęły odszkodowania za zniszczenia.

ROZBICIE B—2 2008 r. - 6,7 MLD ZŁ STRAT!
B—2 to niewykrywalny dla radarów amerykański bombowiec, przypominający kształtem UFO. Cena też jest kosmiczna: ponad 2,2 mld dolarów za sztukę! Gdy trzy lata temu jeden z nich runął na ziemię tuż po starcie z wyspy Guam, od razu było wiadomo, że to najdroższa katastrofa lotnicza w historii.


Dodał(a): Mateusz Zieliński Piątek 18.11.2011