Kobiety mają zdradę w genach

Złe wieści panowie. Jeśli przyłapiecie swoją partnerkę na zdradzie, to zapewne nie będziecie mogli mieć do niej pretensji. Z badań naukowców wynika bowiem, że kobiety są genetycznie „zaprogramowane”, by zdradzać swoich partnerów.
iStock_28112862_SMALL.jpg

Jedna z internetowych złotych myśli głosi, że kobiety są jak Wi-Fi – widzą wszystkie możliwe „urządzenia”, ale łączą się tylko z najsilniejszym. I o ile być może ta mądrość ma mniejsze zastosowanie do współczesności, o tyle w stosunku do zamierzchłej przeszłości – wiecie, wtedy kiedy ludzie polowali na mamuty i mieszkali w jaskiniach – sprawdzała się już doskonale.

Ta prosta metafora wyjaśnia bowiem w doskonały sposób mechanizmy, które dziesiątki tysięcy lat temu decydowały o przetrwaniu płci pięknej. Wiadomo – kobiety z natury są nieco słabsze fizycznie od mężczyzn, wobec czego przodkinie współczesnych pań, musiały znajdywać sobie silnych i zaradnych partnerów, którzy byli w stanie zapewnić im pożywienie i ochronę.

Tamte czasy nie należały jednak do łatwych, a każdy facet mógł niespodziewanie zginąć w walce z tygrysem szablozębnym albo umrzeć na jakąś chorobę. I co wtedy? Kobieta bez partnera zostałaby na lodzie i najpewniej czekałaby ją śmierć.

Dlatego panie zazwyczaj miały plan B, w postaci innego partnera, z którym to zdradzały swojego „podstawowego” faceta i który, w razie śmierci tego pierwszego, mógłby się nimi zaopiekować. Niewierność była więc sposobem na przetrwanie, który zapisał się w kobiecych genach. I dokładnie tego, zapewne smutnego, odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu w Teksasie, którzy całą tą sprawą się zajmowali. Ich zdaniem panie są po prostu zaprogramowane na zdradę.

I choć czasy są inne, a skóry i włócznie zamieniliśmy na garnitury i smartfony, to kobiety wciąż bywają niewierne, a ten pierwotny instynkt widocznie gdzieś w nich wciąż drzemie. Bo w gruncie rzeczy, w korpo też można dostać nagłego zawału z przepracowania i zostawić partnerkę zdaną tylko na siebie.Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. iStock Środa 24.08.2016