Jaki portal społecznościowy jest najbardziej szkodliwy?

Instagram wywołuje depresję, zaburzenia snu i zniekształca obraz ludzkiego ciała. Tak wynika z najnowszych badań sprawdzających jaki wpływ mają na nas poszczególne portale społecznościowe.
iStock-638538040.jpg

W SKRÓCIE:

Niemal 1500 osób zapytano jaki wpływ na ich zdrowie psychiczne mają poszczególne portale społecznościowe. Jak się okazało najbardziej szkodliwy jest Instagram. Pozytywnie oceniono jedynie platformę YouTube.

PEŁNA WERSJA:
The Royal Society for Public Health postanowiło sprawdzić jaki wpływ na nasze samopoczucie i ogólnie życie mają media społecznościowe. Poproszono 1 479 osób w wieku od 14 do 24 lat, aby podały swoje odczucia względem poszczególnych portali i jak na nich oddziałowują.

Większość z ankietowanych zgodnie odpowiedziało, że Instagram jest pozytywny, jeśli chodzi o możliwość wyrażania siebie. Jednocześnie ze wszystkich portali społecznościowcych, serwis służący do dzielenia się swoimi zdjęciami, ma również najbardziej negatywny wpływ na psychikę użytkowników. Przede wszystkim korzystanie z tego medium źle wpływa na samoakceptacje, wynaturza obraz ludzkiego ciała i powoduje tak zwane „FOMO” (fear of missing out), czyli strach przed przegapieniem czegoś. Może to prowadzić do zaburzeń snu, a nawet depresji.

Wpływ Instagrama:
- negatywny wpływ na samoakceptację
- zaburza obraz ciała
- FOMO
- zaburzenia snu
- depresja

Według ankiety najmniej szkodliwa dla młodych ludzi jest platforma YouTube. Natomiast Facebook, Twitter i Snapchat mają podobne działanie do Instagrama, czyli wywołują lęki, poczucie osamotnienia i zaburzają rzeczywisty obraz ludzkiego ciała. Specjaliści zaznaczają, że w dzisiejszych czasach media społecznościowe stały się wirtualnym narkotykiem i powodują uzależnienia.

Najbardziej szkodliwe portale społecznościowe:
5. YouTube
4. Twitter
3. Facebook
2. Snapchat
1. Instagram

Troszeczkę nas te badania zdołowały. Nie dość, że jesteśmy uzależnieni od mediów społecznościowych, to jeszcze laski jakie oglądamy na Instagramie mogą mieć negatywny wpływ na nasz obraz ludzkiego ciała.Dodał(a): Paweł Zieleń Poniedziałek 22.05.2017