Jak zrobić piwo

Nie jeden piwowar zaczynał od produkcji piwa domowego – jego uwarzenie jest prostsze, niż myślisz – przekonuje Jacek Majerski z browaru Artezan i wyjaśnia, jak to zrobić w sposób łatwy i przyjemny

jak_zrobic_piwoART.jpg

Zrobienie piwa to praca kuchenna, której efektem będzie smakowite własnoręcznie uwarzone piwo. Wystarczy trzymać się kilku zasad.

SKŁADNIKI
Potrzebujesz dużego garnka (ok. 20 litrów). To twoja warzelnia, serce całego procesu. Musisz także kupić Jak zrobić piwosurowce: słód, chmiel oraz drożdże piwne. Słód to rozkiełkowane ziarno, z niego, w procesie zacierania, wydobywa się cukier, który drożdże „przetworzą” na alkohol. Gotowy zestaw surowców można kupić w internecie. Zamów słód pośrutowany, to ułatwi ci pracę. Na pierwsze piwo polecam zestaw typu „pale ale”, angielskie piwo jęczmienne, łatwe do wykonania i smaczne.

ZACIERANIE

Wsyp słód do garnka i zalej wodą w temperaturze czterdziestu stopni Celsjusza w stosunku jeden do trzech. Potrzebny ci będzie termometr. Podgrzej całość do sześćdziesięciu dwóch stopni i utrzymuj taką temperaturę około trzydziestu minut. Teraz następuje „zacieranie” – enzymy zawarte w słodzie rozkładają skrobię na prostsze cukry. Następnie ponownie podgrzej zacier do siedemdziesięciu jeden stopni i znowu utrzymuj taką temperaturę przez trzydzieści minut. I ostatni etap: podgrzej całość do siedemdziesięciu ośmiu stopni na dziesięć minut i w ten sposób zakończ zacieranie. Całość potrzebnych do fermentacji piwa cukrów przeszła z ziarna do wody.

WARZENIE

Teraz musisz oddzielić słodki syrop od młóta, czyli nierozpuszczalnych składników zacieru. Weź dwa plastikowe wiaderka, jedno musi mieć kranik, drugie dziurki w dnie, coś na wzór sita. Wiadro z dziurami włóż do wiadra z kranikiem i przelej zacier z garnka. Następnie, odkręcając kranik, przelej klarowną brzeczkę do garnka. Pozostałe z filtracji młóto przelej gorącą wodą, aby wypłukać resztę cukrów. Brzeczkę nastaw na gotowanie minimum na godzinę. Na początku wrzenia dodaj porcję chmielu dla uzyskania goryczki, a pod koniec gotowania – dla uzyskania aromatu. Po zakończeniu gotowania brzeczkę należy szybko schłodzić, wstawiając garnek do wanny lub brodzika z zimną wodą!

FERMENTACJA

Gdy ostygnie, przelej zawartość garnka do plastikowego wiaderka z pokrywką, zwanego fermentorem, lub do gąsiora do wina i dodaj drożdże. Fermentor musi być umyty i zdezynfekowany. Po tygodniu fermentacji masz już „zielone” piwo i możesz je zlewać do butelek. Butelki muszą być idealnie czyste i zdezynfekowane. Do każdej butelki wsyp kilka gramów cukru, zalej piwem i zamknij za pomocą kapsla. Cukier zostanie przefermentowany przez pozostałe w piwie drożdże i to spowoduje jego nagazowanie.

GOTOWE!
Po około dwóch tygodniach piwo jest prawidłowo nagazowane i można już je pić! Warto jednak poczekać, aż piwo nabierze smaku, to potrwa od miesiąca do dwóch. Co ciekawe, w ten sposób uwarzone domowe piwo jest bardzo trwałe, przechowywane w chłodnym ciemnym miejscu może stać nawet ponad rok

Autor: Jacek Materski. Wieloletni piwowar domowy, certyfikowany sędzia konkursów piwowarskich. Jeden z założycieli pierwszego browaru rzemieślniczego Artezan

BITWA

Czeski Chmiel Polskie Zboże

Głosów: 7384
Więcej bitew



Dodał(a): CKM Czwartek 20.12.2012