Jak zaplanować imprezę w środku tygodnia

Czasami są takie tygodnie, kiedy już w środę olałbyś wszystko i wszystkich, i po prostu poszedł w melanż. Doskonale to rozumiemy, dlatego podpowiadamy, jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, i pobalować w środku tygodnia, a jednocześnie przetrwać następne dni.
iStock-962573364.jpg

Po stresującym dniu w pracy masz ochotę wyskoczyć gdzieś ze znajomymi, mimo że rano musisz wcześnie wstać i być w pełni sił? A może jesteś umówiony na spotkanie służbowe, na którym z pewnością nie unikniesz kilku drinków? Nie da się ukryć, że z takim wyjściem wiąże się nieco więcej ograniczeń. Jeśli jednak masz na oku interesujące wydarzenie w inny dzień tygodnia, nie rezygnuj z niego. Wystarczy, że narzucisz sobie kilka prostych zasad.

Co należy zrobić przed wyjściem z domu?
Przede wszystkim musisz wyjść z domu z odpowiednim nastawieniem. Najlepiej z góry zdecyduj, ile maksymalnie możesz wypić i o której najpóźniej wrócisz do domu. Zaplanuj również, jakie alkohole wyrządzą najmniejsze szkody w twoim organizmie. Weź pod uwagę, że według specjalistów, „jaśniejsze” trunki, takie jak wódka czy białe wino, nie powodują tak dotkliwego kaca, jak chociażby whisky. Napoje alkoholowe koniecznie przeplataj z tymi bez zawartości procentów. Poza tym pod żadnym pozorem nie wychodź z domu z pustym żołądkiem. Pełnowartościowy posiłek to twój największy sojusznik – najlepiej wybierz taki, który będzie bogaty w złożone węglowodany (zawierają je m.in. ciemne pieczywo, brązowy ryż i pełnoziarnisty makaron), do których warto dodać coś tłustego, choćby łyżkę oliwy lub masła.

Pomocne może okazać się również wcześniejsze przygotowanie wszystkiego, co będzie potrzebne po powrocie lub rano, kiedy nie będziesz mieć ochoty ani czasu, aby się tym zajmować. Obok łóżka postaw małą butelkę wody mineralnej. Koniecznie wypij ją przed zaśnięciem – dzięki temu uzupełnisz płyny, a co za tym idzie, nie doświadczysz przykrych skutków odwodnienia.

A co po powrocie?
Aby obudzić się w lepszym nastroju, a przy tym nie narażać się na szkodliwe działanie przyniesionych do domu bakterii (alkohol niszczy limfocyty, co zmniejsza naszą odporność), nie zapomnij również o wieczornym prysznicu. Przeplatanie ciepłego i zimnego strumienia dodatkowo pobudzi krążenie. Poza tym zatroszcz się o pełną lodówkę, aby rano mieć z czego przygotować śniadanie – powinno być ono pożywne i bogate w składniki wypłukiwane przez alkohol (m.in. wapń i potas) oraz witaminę C.

Jednak niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, nie zapominaj, że podstawą udanej – to znaczy pozbawionej przykrych skutków – imprezy w środku tygodnia jest po prostu zdrowy rozsądek.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Czwartek 07.02.2019