Jak uratować swój komputer

Zło czai się wszędzie. Przeczytaj, jak ochronić przed nim twojego najlepszego elektronicznego przyjaciela.

computer617.jpg

1. Rób backupy!
Nie znasz dnia ani godziny, kiedy padnie dysk w pececie albo ukradną ci smartfona – ale kiedyś ten dzień nadejdzie na pewno. Zainwestuj więc w dysk zewnętrzny lub stwórz swoją chmurę np. na Dysku Google i wrzucaj tam zdjęcia z wakacji oraz inne ważne dokumenty.

2. Wymyśl mocne hasło!
Uwierz, hasło złożone z twojego imienia i roku urodzenia jest banalnie łatwe do złamania. Tak samo jak „123456”, „cycki” i inne prymitywne rozwiązania. Aby mieć dobre hasło stwórz je na minimum 8 znaków, stosuj różnej wielkości litery, dodaj do niego znaki specjalne takie jak % lub $, zaś np. literę „O” zamień na dwa nawiasy „()”. Wtedy będziesz (w miarę) bezpieczny.

3. Dbaj o czystość!
Nikt nie lubi kurzu, twój komputer także. Zainwestuj w sprężone powietrze i używaj go regularnie. Dzięki temu sprzęt będzie ciszej działać, mniej się grzać, a w płycie głównej nie dojdzie do zwarcia.

4. Czytaj!
Podczas instalacji jakiegoś programu nie klikaj bezmyślnie „Dalej, Dalej, Dalej”, bo w gratisie zainstalujesz ze trzy inne, kompletnie zbędne rzeczy, o których nawet nie będziesz wiedzieć, a które skutecznie spowolnią ci sprzęt (wariant optymistyczny), lub będą cię śledzić w domu, w sieci i na tych wszystkich stronach porno, na które przecież nie zaglądasz (wariant realistyczny).

5. Myśl!
Nie spodziewaj się, że plik wysłany przez nieznajomą laskę, albo i znajomą, ale taką, która miesiącami cię zlewała, będzie nagle zawierał jej autentyczne nagie fotki. Zamiast tego nieświadomie staniesz się dilerem wirusa albo koparką bitcoinów. Czyli, używając niekomputerowego słownictwa, zostaniesz zwykłym frajerem.

Artykuł pochodzi z magazynu CKM/9/2014


Dodał(a): CKM Środa 12.11.2014