Jak strzela moździerz

Idealna broń do rozwalania wszystkiego. Oprócz afgańskich wiosek...
Jak strzela moździerz

Jakie zalety ma ta wyrzutnia? Jest prosta w budowie, lekka w transporcie, łatwa w użyciu, zabójcza w walce. Strzela szybko, cicho, celnie, a co najważniejsze stromotorowo — czyli pocisk wpierw leci wysoko w górę, a potem spada niemal pionowo. Dzięki temu może trafić wroga schowanego np. za ścianą budynku, osłoną z worków z piaskiem, na niewidocznym przeciwległym stoku wzgórza. A jakie są wady moździerza? No cóż, czasem zamiast w terrorystów pocisk trafia w wioskę zamieszkałą przez cywili... Ale skupmy się na zaletach tej morderczej broni.

M120
Ciężki amerykański moździerz kal. 120 mm. Waży 144 kg i ma zasięg do 7,2 km. Pocisk takiego kalibru jest w stanie burzyć budynki i niszczyć czołgi. Ale do rozbijania cywilnych chałup (np. w Nangar Khel) wystarczy dwa razy mniejszy moździerz o kalibrze 60 mm.

LUFA
Gładkościenna, typ M298, o masie 50 kg. Do niej „od góry”  żołnierz wsuwa pocisk, który spada na dno lufy i po uderzeniu w iglicę wystrzeliwuje w powietrze. Maksymalna szybkostrzelność M120 to 16 strzałów na minutę.

CELOWNIK
Optyczny, uniwersalny model M67 o polu widzenia 10 stopni. Widoczność w nocy zapewniają kapsułki z trytem, promieniotwórczym, ale też rozjaśniającym ciemności izotopem wodoru.

AMUNICJA
Najlepszy efekt dają pociski odłamkowo–burzące M933 zawierające tysiące odłamków, które rażą wszystko w promieniu 75 m. Do fachowych podpaleń stosuje się M929. Inne naboje służą do zadymiania lub oświetlania terenu.

OBSŁUGA
Pięciu żołnierzy: po dwóch do obsługi moździerza i podawania amunicji oraz dowódca. Lżejsze modele żołnierze mogą przenosić na plecach, ale M120 jest tak ciężki, że musi być holowany przez Humvee albo przewożony na transporterze.

PŁYTA OPOROWA
Przyjmuje na siebie i przenosi na podłoże siłę odrzutu po strzale. Dzięki niej moździerz jest stabilny i błyskawicznie może oddać kolejną salwę. Dlatego płyta to prawie połowa masy całej broni – w modelu M120 waży aż 61,5 kg.

Dodał(a): matz Środa 03.08.2011