Jak rzucić palenie w 5 krokach?

Chcesz rzucić palenie, ale nie wiesz, jak to zrobić?

jakrzucicpaleniew5krokach.jpg

A może masz za sobą już kilka nieudanych prób zerwania z nałogiem? Bez względu na motywację - zawsze jest dobry moment, by przestać palić papierosy. Pozytywne skutki ich odstawienia nasz organizm zaczyna odczuwać już po kilku godzinach! Dowiedz się, jak w 5 krokach i Ty możesz pozbyć się tego nałogu!

Rzucanie palenia - dlaczego jest takie trudne?

Jak wynika z informacji publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), spośród osób uzależnionych od papierosów, jedynie 4% jest w stanie na dobre zerwać z nałogiem, opierając się wyłącznie na silnej woli i własnym postanowieniu. Aż 96% palaczy chcących rzucić papierosy, musi szukać różnego rodzaju wsparcia, by mieć szanse na końcowy sukces. Te statystyki pokazują, jak potężna jest siła tego nałogu.

Co ciekawe, rzucenie palenia może być dla nas trudne, ponieważ nikotyna, czyli główna substancja psychoaktywna zawarta w papierosach, wpływa na wytwarzanie dopaminy i pobudza tzw. układ nagrody. Ten sam, który odpowiada m.in. za chęć... uprawiania seksu. Ten mechanizm powstający w mózgu to dodatkowe utrudnienie dla osób chcących rzucić palenie. Wyobrażasz sobie życie bez seksu? No właśnie. A mniej więcej tak chęć odstawienia nikotyny może interpretować nasz mózg.

Co więcej, palenie papierosów może przyczynić się do impotencji. Co w takim razie możemy zrobić, by zerwać z nałogiem? Poznaj 5 sprawdzonych kroków!

Jak rzucić palenie w 5 krokach?

#1 Zrozum skalę zagrożenia i korzyści z rzucenia palenia

Chyba każdy, nie tylko palacz, słyszał o tym, że papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie. Lista zagrożeń płynących z palenia jest bardzo długa. Warto przytoczyć jednak kilka statystyk, podążając za WHO:

palenie zabija ok. połowę osób uzależnionych od papierosów;

palenie powoduje rocznie ok. 8 milionów zgonów na całym świecie. Dla porównania skali śmiertelności warto wiedzieć, że od początku trwania pandemii koronawirusa, przez ponad 3 lata na COVID-19 zmarło niespełna 6,5 miliona ludzi na całym świecie;

palenie ma negatywny wpływ na: układ krwionośny, układ oddechowy, układ pokarmowy, układ moczowo-płciowy (może prowadzić do impotencji), zwiększa ryzyko chorób serca, płuc, nowotworów, chorób oczu, udaru, cukrzycy i wielu innych schorzeń.

Jak widać, trudno znaleźć obszar w naszym organizmie, który nie odczuwałby negatywnych skutków palenia. A dlaczego tak istotne jest, by to wiedzieć? Z badań prowadzonych przez Instytut Gallupa wynika, że aż 75% palaczy, którzy mają świadomość, jakie skutki zdrowotne wywołuje palenie papierosów, deklaruje, że chce zerwać z nałogiem. Ta świadomość to pierwszy krok na drodze do życia bez papierosów.

#2 Przygotuj się na "skutki uboczne"

Chociaż dane jednoznacznie pokazują, że decyzja o rzuceniu palenia będzie miała długofalowy pozytywny wpływ na nasze zdrowie, to musimy mieć świadomość, że zwłaszcza w pierwszym okresie mogą czekać nas nieprzyjemne "skutki uboczne". Jak wskazują badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii pod kierunkiem I. McLaughina, mogą one występować już w pierwszej dobie od rzucenia palenia. Najsilniej odczuwalne będą u większości osób przez pierwszy tydzień po odstawieniu papierosów, by później stopniowo zanikać. Skutki uboczne odstawienia nikotyny mogą obejmować, m.in.:

większą nerwowość i chwiejność emocjonalną;

pogorszenie nastroju, stany depresyjne i lękowe;

zawroty i bóle głowy;

trudności z koncentracją;

wzmożony apetyt;

bezsenność;

mdłości.

Oczywiście nie wszystkie powyższe objawy muszą wystąpić u każdego palacza zrywającego z nałogiem. Należy mieć jednak świadomość, że w początkowym okresie wytrwanie w swoim postanowieniu może, m.in. ze względu na owe skutki uboczne, być niezwykle trudne.

#3 Wybierz odpowiedni dzień

Kiedy uzyskamy już odpowiednią wiedzę i podejmiemy świadomą decyzję, że chcemy zerwać z nałogiem, powinniśmy wybrać odpowiedni dzień, który będzie dla nas pierwszym bez papierosa. M.A. Chandler i S. I. Rennard w artykule, pt. "Smoking Cessation: Behavioral Intervention" wskazują, że wybranie w ten sposób właściwej daty i np. oświadczenie osobom bliskim o podjęciu decyzji może zwiększać szanse na wytrwanie w wolności od nałogu nawet dwukrotnie. Istotne jest jednak, by wybrana data nie była zbyt odległa w czasie, aby nie spadł nasz poziom motywacji do wytrwania w podjętej decyzji, a długie oczekiwanie nie osłabiło płynącego z niej entuzjazmu.

#4 Skorzystaj z dostępnej pomocy

Jak wspomniano powyżej, WHO informuje, że jedynie 4% osób rzucających palenie jest w stanie wytrwać w tej decyzji samodzielnie. Pozostali potrzebują różnych form wsparcia w walce z nałogiem. Wsparcie może mieć różne formy, ale jak wskazują badania, najczęściej stosowanie różnych narzędzi jednocześnie przynosi najlepsze rezultaty. Taka teza została potwierdzona w badaniach prowadzonych we Włoszech w latach 2019-2020. Spośród 869 uczestników badania, 399 otrzymywało jako wsparcie profesjonalne poradnictwo, zaś u 470 włączono dodatkowo terapię zastępczą cytyzyną. Obie grupy odniosły lepsze wyniki, niż statystyki dotyczące samodzielnych prób rzucania palenia. W grupie kontrolnej po 12 miesiącach 7,3% badanych (29 z 399 osób) wytrwało bez powrotu do nałogu. Spektakularnie lepsze rezultaty odnieśli pacjenci, którzy dodatkowo otrzymywali cytyzynę. W tym przypadku aż 32,1% (151 z 470 osób) trwale rzuciło palenie. Jak widać, walkę z nałogiem nikotynowym można z sukcesem wspomagać farmakologicznie np. lekiem Recigar.

#5 Ciesz się wolnością i lepszym zdrowiem!

Już kilka tygodni bez papierosa może okazać się okresem wystarczającym, by uzyskać faktyczną wolność od nałogu. Niektórzy mogą potrzebować na to więcej czasu i powinni w tym czasie unikać sytuacji, w których mogą zechcieć pod wpływem impulsu sięgnąć po papierosa. Kiedy już uda nam się wytrwać odpowiedni dla nas czas, powinniśmy szczerze sobie pogratulować oraz cieszyć się swoim sukcesem. Pozytywne efekty zdrowotne z rzucenia palenia są ogromne i mogą być odczuwalne już w ciągu kilku godzin od zerwania z nałogiem. Lista korzyści z rzucenia palenia w czasie, prezentowana przez Departament Zdrowia USA, obejmuje m.in.:

spadek poziomu nikotyny we krwi w ciągu pierwszych 24 godzin;

spadek poziomu tlenku węgla we krwi w ciągu pierwszych dni;

poprawa jakości oddechu i zmniejszenie dolegliwości ze strony układu oddechowego, takich jak  kaszel - w ciągu kilku miesięcy;

spadek ryzyka zawału serca - w ciągu 1-2 lat;

spadek o połowę dodatkowego ryzyka zachorowania na raka płuc - w ciągu 10 lat.

Jak widać nawet po kilku powyżej przytoczonych przykładach, zawsze jest dobry moment na to, by zerwać z paleniem. Wyjście z nałogu opłaca się bez względu na wiek, w jakim podejmiemy tę decyzję oraz bez względu na to, jak długo paliliśmy. Zawsze jeszcze możemy zrobić coś dobrego dla siebie!

Bibliografia:

Chandler M. A., Rennard S. I., Smoking Cessation: Behavioral Intervention, (w:) Asthma and COPD (Second Edition), 2009.

Heydari G, Masjedi M, Ahmady AE, Leischow SJ, Lando HA, Shadmehr MB, Fadaizadeh L. A comparative study on tobacco cessation methods: a quantitative systematic review. Int J Prev Med. 2014 Jun;5(6):673-8.

McLaughlin I, Dani JA, De Biasi M. Nicotine withdrawal. Curr Top Behav Neurosci. 2015;24:99-123.

https://www.cdc.gov/tobacco/quit_smoking/how_to_quit/benefits/index.htm, data dostępu: 17.08.2022 r.

https://news.gallup.com/poll/23791/Smoking-Habits-Stable-Most-Would-Like-Quit.aspx, data dostępu: 17.08.2022 r.

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco, data dostępu: 17.08.2022 r.



Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Wtorek 27.09.2022