Jak parzyć kawę? Naucz się to robić jak pro – kilka wskazówek

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kilku łyków aromatycznej kawy. A jak to zrobić, aby była naprawdę dobra? Przeczytaj nasz przewodnik!

small parzenie-kawy-jak-robic-to-naprawde-dobrze.jpg


Aby móc delektować się perfekcyjną kawą, nie trzeba za każdym razem wybierać się do ulubionej kawiarni. Wystarczy, że zastosujesz kilka domowych sposobów parzenia tego napoju. Podrzucamy parę wskazówek w zależności od sprzętu, jaki masz w domu.

Jak parzyć kawę przelewową?

Miłośnicy mocnej kawy sypanej, która skutecznie pobudza do działania i stawia na nogi, powinni zaopatrzyć się w ekspres przelewowy. Przyrządzany z jego pomocą napój jest nieco łagodniejszy od klasycznego espresso, ale dzięki długiemu kontaktowi ziaren kawy z wodą charakteryzuje się wyższą zawartością kofeiny niż w przypadku kawy z ekspresu ciśnieniowego.

iStock-849542768.jpg

Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym? W pierwszej kolejności, w specjalnym pojemniku (do wyboru mamy jego wersję podwieszaną, wysuwaną oraz obrotową) umieść filtr i wsyp porcję zmielonej uprzednio kawy. Następnie, do zbiornika z grzałką dolej wody, która za pomocą rurki przeleje się przez filtr z kawą. Krzepiący napar zacznie stopniowo przesączać się do dzbanka.

Parzenie kawy w ten sposób trwa około 10-15 minut. Osoby, które lubią napar z dodatkiem mleka, powinny dodatkowo zaopatrzyć się w specjalny spieniacz. Kawa z ekspresu przelewowego jest niezwykle aromatyczna. Zaletą takiej metody jest brak konieczności doglądania całości procesu, jak to jest podczas parzenia kawy w kawiarce.

Parzenie kawy po turecku krok po kroku

Kawa po turecku jest mocna i aromatyczna, idealna do wypicia rano. Potrzebujesz będzie specjalnego tygielka, czyli niewielkiego, stalowego lub emaliowanego naczynia, które pozwala na wydobycie smaku i aromatu ziaren.

iStock-919573392.jpg

Pierwszy etap parzenia kawy w tygielku to wsypanie do naczynia zmielonych ziaren kawy (1 łyżeczka na 1 filiżankę wody) i cukru (1 łyżeczka na 2 łyżeczki kawy). Następnie postaw naczynie na małym ogniu i podgrzewaj w taki sposób, aby nie dopuścić do zagotowania naparu. Z czasem, na powierzchni zacznie wytwarzać się pianka. Zdejmij wtedy tygielek z kuchenki i poczekaj, aż opadnie. Ponownie umieść go na ogniu i powtaórz czynność dwukrotnie. Umieść piankę na dnie filiżanki i stopniowo dolewaj do niej kawę. W ten sposób wypłynie ona na powierzchnię, a fusy opadną na dno.

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Kolejnym sposobem na aromatyczny kofeinowy napój zaparzenie go w makinetce. Przykład: kawiarka od Tadar.pl. Jak podaje ekspert Tadar.pl, naczynie może być wykonane z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Kawiarka składa się z trzech elementów: zbiornika na wodę, zbiornika na zaparzoną kawę oraz sitka.

iStock-1158287578.jpg

Pierwszy etap parzenia kawy w kawiarce stanowi wlanie wody do zbiornika i nasypanie do sitka średnio zmielonej kawy. Nie należy jej ubijać. Zamiast tego, wystarczy lekko wyrównać ją łyżeczką. Zakręć górną część kawiarki i umieść ją na ogniu. Po upływie kilku minut wrząca woda zacznie wytwarzać w dolnym zbiorniku ciśnienie, które będzie je przez sitko z kawą do górnej części. W momencie, w którym z urządzenia zacznie wydobywać się odgłos bulgotania, należy je zdjąć z kuchenki i przelać gotową kawę do filiżanek.

Jak wygląda parzenie kawy w zaparzaczu?

To nie wszystkie metody parzenia kawy. Do tego celu z powodzeniem wykorzystać można również zaparzacz do kawy typu french press. To sprawdzony sposób na aromatyczny napar pozbawiony fusów. Parzenie kawy w zaparzaczu jest bardzo proste. Wystarczy wyjąć tłoczek znajdujący się w dzbanku, wsypać do niego grubo zmieloną kawę, zalać wrzątkiem i odczekać około 3-5 minut.

iStock-466220136.jpg

Parzenie kawy przelewowej, po turecku, w kawiarce czy zaparzaczu nie jest tak czaso- i pracochłonne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i podążać za powyższymi wskazówkami.

Autor tekstu: Piotr Szczepanek 

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 09.10.2020