Jak dobrać buty do garnituru?

Odpowiednie połączenia kolorów i fasonów to dla Ciebie czarna magia? Wystarczy, abyś trzymał się kilku sprawdzonych zasad. Dzięki nim nigdy nie popełnisz stylizacyjnej gafy.

small buty-do-garnituru.jpg

Wybór butów do garnituru to wcale nie taka prosta sprawa. Ważne jest odpowiednie połączenie kolorystyczne, a także dobór obuwia do konkretnej okazji. Zupełnie inne buty można ubrać do pracy, inne na wesele, a jeszcze inne na przyjęcie służbowe.

Męskie buty do garnituru  popularne rodzaje obuwia

Zgodnie z obiegową opinią to kobiety dłużej zastanawiają się nad wyborem odpowiednich strojów na ważne okazje. Jednak w przypadku wesel, spotkań towarzyskich lub ważnych przyjęć, również przed nami stoi dosyć trudne zadanie. Wszystkie elementy stroju powinny ze sobą współgrać. W sklepach można znaleźć naprawdę spory wybór męskich butów do garnituru.

Najbardziej klasycznym wyborem są oxfordy, czyli jeden z najbardziej kultowych modeli męskiego obuwia, a historia tych butów sięga aż XVIII wieku. Zdecydowanie największą popularnością oxfordy cieszyły się w XIX wieku, kiedy to zostały rozpowszechnione przez studentów Uniwersytetu Oksfordzkiego. Takie buty świetnie pasują do różnorodnych garniturów, zarówno klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych. Takie obuwie najczęściej występuje w kolorze czarnym i dodatkowo mają okrągły nosek. Innym rozwiązaniem, na mniej formalne okazje, są derby, czyli buty, które bardzo dobrze prezentują się w czerni oraz w brązie. W sklepach można także znaleźć też półbuty męskie, a ich szeroki wybór dostępny jest w polskiej sieci CCC. Wśród półbutów można znaleźć zarówno te bardziej eleganckie modele, jak i mniej formalne, które świetnie sprawdzą się do pracy lub na spotkanie ze znajomymi.

Buty do garnituru klasycznego

Zgodnie z podstawową zasadą im ciemniejsze obuwie, tym bardziej formalny wydźwięk ma Twoja stylizacja. Właśnie dlatego czarne, eleganckie buty zakładaj do garnituru na ważne okazje, na przykład na ślub, ważną uroczystość lub galę.

Najbardziej formalne obuwie należy założyć do smokingu, co oznacza, że na taką okazję warto wybrać na przykład model wykonany ze skóry naturalnej lub licowej, w kolorze czarnym. Do garnituru klasycznego można założyć na przykład skórzane półbuty lub oxfordy. Klasyczny garnitur świetnie sprawdzi się na takie okazje jak chrzciny, komunia, studniówka czy impreza firmowa. 

Buty do garnituru casualowego

Garnitur casualowy to rodzaj ubioru, który nosimy na co dzień. Niektórzy mężczyźni z racji pełnionego zawodu lub obowiązującego dress code noszą do pracy garnitury. W takim wypadku przede wszystkim postaw na elegancję, ale i na wygodę. Jeżeli chodzi o obuwie do garnituru na co dzień, to możesz zdecydować się na przykład na brązowe półbuty, zapinane na klamerki, na mokasyny lub zamszowe obuwie.

Jak dobrać kolor butów do garnituru?

Jednym z najtrudniejszy zadań jest dobór koloru obuwia do barwy garnituru. Ogólnie można stwierdzić, że im jaśniejszy kolor, tym mniej formalny, a im ciemniejszy, tym bardziej elegancki. Na tej podstawie możemy wyróżnić następujące przykłady:

  • do garnituru granatowego możesz ubrać buty w kolorze czarnym lub odcieniach brązu,
  • w przypadku szarego garnituru postaw na czarne obuwie lub ostatecznie na ciemny brąz,
  • do garnituru jasnego, odpowiedniego na mało formalne okazje w lecie, również możesz wybrać buty czarne lub też szare. 

Poświęćmy jeszcze trochę uwagi sneakersom i ogólnie butom sportowym, które niektórzy mężczyźni noszą do garnituru. Takie połączenie oczywiście nie sprawdzi się na formalne okazje, chyba że zależy Ci na szokowaniu kontrastami w Twoim ubiorze. Warto jednak dodać, że sneakersy świetnie sprawdzą się w stylu smart casual, a więc połączeniu granatowych spodni od garnituru i koszuli.

Dodajmy też, przypadku butów do garnituru, i to zarówno oxfordów, jak i półbutów oraz mokasynów, nie należy oszczędzać. Takie obuwie powinno posłużyć przez wiele lat. Zadbaj też o to, aby buty do garnituru były wygodne i komfortowe, bo nieraz zdarzy Ci się w nich tańczyć, a w każdym razie na pewno sporo chodzić.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 28.08.2020