Jak długo THC utrzymuje się w krwi?

Ile THC zostaje w organizmie po spaleniu marihuany? To zależy od organizmu. Są jednak uśrednione i orientacyjne terminy, po jakich krew będzie wolna od nielegalnej w naszym kraju substancji.
thc-czas.jpg

Uśredniona liczba dni, po których THC jest metabolizowane całkowicie i niewykrywalne przez testy:
- palacze okazjonalni lub palący pierwszy raz: 4 dni,
- palacze regularni (palący codziennie lub prawie codziennie): 10-14 dni,
- palacze ekstremalni (kilka razy dziennie, duże ilości): kilkadziesiąt dni, maksymalny odnotowany przypadek to 67 dni.

W polskim prawie nie jest określone stężenie THC w krwi, po jakim na przykład można prowadzić pojazdy mechaniczne. Każdy wynik pozytywny na zawartość tej substancji w organizmie jest karalny, jeśli siedzisz za kółkiem. Pozostaje kwestia wymiaru kary. Na polskich forach internetowych można przeczytać historie palaczy, którym cofnięto uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale i takich, którzy musieli swoje odsiedzieć w więzieniu.

Na decyzje sądów wpływają opinie biegłych, którzy mają swoje „widełki” dopuszczalnej zawartości THC w krwi (nie ujęte w żadnej ustawie), ale i opinie świadków, czy policjantów, którzy kierowcę zatrzymali. Liczą się wtedy reakcje i zachowania kierowców, po czym sytuacja kwalifikowana jest jako stan „pod wpływem” – jesteś naćpany w trakcie zdarzenia lub „po użyciu” – paliłeś jakiś czas temu. Tak czy siak, kara Cię nie ominie. Paliłeś – nie jedź.

Dodał(a): daktor Sobota 20.09.2014