Jak atakuje Visby

Potop szwedzki w wersji XXI wieku. Najnowocześniejszy okręt wojenny świata pływa po Morzu Bałtyckim
visby.PNG
Korwety klasy Visby wyglądają, jakby pochodziły z innej części kosmosu, ale w rzeczywistości codziennie można je spotkać na naszym Bałtyku. Owe cuda techniki zaprojektowali i zbudowali Szwedzi, którzy użytą przez siebie supertechnologią zawstydzili wszechpotężne floty USA i Rosji, o marynarce wojennej IV RP nie wspominając. Visby jest pierwszym na świecie okrętem stealth, czyli prawie niewykrywalnym dla radaru. Jego zadaniem jest przede wszystkim walka z minami i okrętami podwodnymi. Dzięki technologii „stealth” zaatakowany wróg do samego końca nie wie, kto go zniszczył.

załoga:..................................43 osoby
długość:..................................72,7 m
szerokość:................................10,4 m
zanurzenie:................................2,4 m
wyporność:..........................ok. 640 t
prędkość:........ok. 38 węzłów (70 km/h)

RAKIETY
Osiem rakiet woda–woda marki Saab RBS15 schowanych w środkowej części kadłuba. Dosięgną i zniszczą każdy wrogi okręt nawodny w promieniu 200 km.

HELIKOPTER
Na lądowisku może bazować helikopter Agusta A109 (HKP–15) przydatny m.in. w akcjach zwiadowczych oraz przy zwalczaniu wrogich min i okrętów podwodnych.

TORPEDY
Cztery torpedy typu 45 kal. 40 cm wypuszczane z podwójnych wyrzutni po obu stronach rufy. Służą do niszczenia zarówno okrętów nawodnych, jak i podwodnych.

STEALTH
Płaskie burty z włókien węglowych, kadłub pokryty farbą rozpraszającą fale radarowe, uzbrojenie i całe wyposażenie ukryte wewnątrz okrętu, wygłuszone i specjalnie chłodzone silniki – dzięki takim zabiegom wrogie radary, sonary czy czujniki podczerwieni mogą wykryć Visby tylko z bardzo niewielkiej odległości.

DZIAŁO
Automatyczne, model Bofors kal. 57 mm. Ukryte w dziobowej nadbudówce otwieranej tuż przed rozpoczęciem ostrzału. Służy głównie do obrony przeciwlotniczej.

BOMBY GŁĘBINOWE
Sto rakietowych bomb kal. 127 mm. Wystrzeliwane z dwóch zamaskowanych na dziobie wyrzutni Alecto, które dodatkowo mogą wyrzucać też tzw. antytorpedy.

SILNIKI
Dwa diesle MTU 16V (łączna moc 2600 kW) używane przy wolnych prędkościach i cztery turbiny gazowe TF50 (łączna moc 16 000 kW) stosowane przy pościgach.



Dodał(a): CKM Środa 17.10.2012