iPhone Xs, Xs Max i Xr – specyfikacje i ceny nowych smartfonów Apple

12 września odbyła się konferencja Apple, podczas której gigant zaprezentował swoje najnowsze smartfony. I w sumie wielkich zaskoczeń nie ma.
iphone1.jpg

Kilka dni przed oficjalną premierą kolejnej serii iPhone’ów doszło do sporego wycieku informacji, dzięki któremu poznaliśmy wiele szczegółów na temat nowych jabłkowych urządzeń. Wiele z tych informacji potwierdziło się 12 września na oficjalnej konferencji Apple. Czyli efekt wow nie był tak spektakularny.

iPhone Xs, Xs Max i Xr – ceny
W tym roku gigant z Cupertino zaprezentował aż trzy nowe modele swoich smartfonów. Dwa droższe (Xs i Xs Max) i jeden budżetowy (Xr). Choć oczywiście słowo „budżetowy” w słowniku Apple oznacza coś zupełnie innego niż w słowniku większości zwykłych ludzi. Za najtańszą wersję iPhone’a Xr wyposażoną w 64 GB pamięci trzeba będzie zapłacić 3729 zł. Wersje ze 128 GB i 256 GM pamięci kosztują natomiast odpowiednio 3999 zł i 4479 zł.

Skoro więc „budżetowe” iPhone’y kosztują krocie, to spytacie pewnie, ile trzeba będzie zapłacić za te wersje droższe. Tutaj Apple przeszło samo siebie. iPhone Xs dostępny jest w trzech wariantach pamięci – 64 GB, 256 GB i 512 GB – z których każdy kosztuje odpowiednio: 4979 zł, 5729 zł i 6719 zł. Z kolei za większą wersję – iPhone Xs Max dostępnego w tych samych wersjach pamięci – trzeba będzie zapłacić kolejno 5479 zł, 6229 zł i – tu uwaga – 7219 zł.

iphone_xr_xlarge.jpg

iPhone Xs, Xs Max i Xr – specyfikacje, aparaty
W tym kontekście uzasadnionym pytaniem będzie: za co Apple liczy sobie tak dużo? Nowe jabłkowe urządzenia zostały wyposażone w potężne procesory A12 Bionic, które mają zapewnić jeszcze większą płynność gier, lepsze wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości i jeszcze wyższą jakość zdjęć.

Co do zdjęć. Dwie droższe wersje iPhone’ów wyposażone są w podwójną 12-megapikselową tylną kamerę z nowym inteligentnym HDR-em, który jeszcze lepiej ma zapobiegać rozmazywaniu się zdjęć, poprawioną głębią ostrości, nową diodą doświetlającą i optyczną stabilizacją obrazu. Drugi obiektyw tego aparatu jest obiektywem szerokokątnym. Z przodu znajduje się zaś ta sama 7-megapikselowa kamera, która ma być jedynie szybsza niż ta znana z iPhone’a X. Apple dodało jednak funkcje takie jak lepszy tryb portretowy.

Z kolei Xr wyposażony jest w jedną 12-megapixelową kamerę z polepszoną diodą doświetlającą i tę samą 7-megapikselową kamerę z przodu.iPhone Xs, Xs Max i Xr – ekrany
Największe zmiany zaszły natomiast w przypadku ekranów. Xs i Xs Max wyposażone są w odpowiednio 5,8-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2436 x 1125 i ogromny 6,5-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2688 x 1242. Xr z kolei jest pośrodku z ekranem LCD o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczością 1792 x 828. Wyświetlacze posiadają oczywiście charakterystyczne wycięcie na górze, jednak poza tym pokrywają w całości front urządzeń.

Apple twierdzi ponadto, że jego nowe urządzenia pokryte są najwytrzymalszym szkłem dostępnym w inteligentnych smartfonach. Szumne zapowiedzi producenta zweryfikuje jednak dopiero spotkanie pierwszego stopnia z płytą chodnikową lub panelem podłogowym. Na razie musimy wziąć to na wiarę.

iPhone Xs, Xs Max i Xr – bateria i pozostałe funkcje
Wszystkie nowe jabłkowe urządzenia zostały pozbawione czytnika linii papilarnych, który zastąpiono jeszcze bardziej zaawansowaną funkcją rozpoznawania twarzy (Face ID). Smartfony posiadają też 3D Touch, a droższe wersje mogą pochwalić obsługą Dolby Vision, HDR 10 i certyfikatem IP68 (wodoodporny i pyłoodporny). Xr posiada certyfikat IP67.

Wszystkie nowe iPhone’y mają też większe baterie. XS hipotetycznie pozwala na 12,5 godziny ciągłego używania internetu, Xs Max – 13,5 godziny, a Xr – aż 14,5 godziny. Oczywiście po raz kolejny praktyka pokaże, czy zapowiedzi Apple mają odniesienie w rzeczywistości.

iPhone Xs, Xs Max i Xr –  kiedy rusza sprzedaż
iPhone Xs w oficjalnej sprzedaży będzie dostępny od 28 września, a Xr – od 19 października.


Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. materiały prasowe Czwartek 13.09.2018