Internet dla każdego od Google

Tajna komórka Google wypluła kolejny projekt mający zrewolucjonizować cyfrowy świat.
project loon


Google X, inaczej Google[x], to tajemnicza komórka koncernu z Mountain View. Swoją siedzibę ma niecały kilometr od głównej kwatery – Googleplex. To tam powstają najbardziej spektakularne projekty na pograniczu science-fiction. W tym miejscu największe bystrzaki w dziedzinie nowych technologii dopracowują samoprowadzący się samochód, czy inteligentne okulary Google Glass. Jest też nowy projekt - Project Loon.

INTERNET DLA KAŻDEGO
Google postanowiło połączyć internetem wszystkie miejsca na ziemi. Nieważne czy będzie to amazońska dżungla, górzysta Australia, czy pustynna Afryka. I zaznaczmy, że chodzi o szybki internet, czyli w tej chwili klasyfikowany przez koncern jako 3G (do 364 kb/s). Dlaczego to takie ważne? Chodzi o edukację, rozwój, dzielenie się pomysłami i wiedzą, przepływ informacji. No właśnie, to ostatnie może niepokoić, bo do odbioru będziemy potrzebowali odbiorników od Google. Istnieje zatem obawa, że będziemy musieli godzić się na większą inwigilację lub zalewanie reklamami. Jednak dla osób, które do tej pory nie miały dostępu do komputera i sieci, to nie będzie raczej przeszkoda. Ważne żeby zauważać zalety projektu.



BALONIKÓW NA DRUCIKU
Wszystko brzmi ładnie, ale jak to zrobić? Z rozwiązaniem przychodzi wspomniana komórka X. Spece wpadli na pomysł, by routery podczepić do balonów! Tak narodził się Project Loon. Będą to urządzenia podobne do routerów, komunikujące się ze sobą nawzajem, z odbiornikami użytkowników, a w drugą stronę z naziemnymi stacjami nadawczymi. Tylko w ten sposób da się dotrzeć do trudno dostępnych miejsc na Ziemi. Nikt nie wyobraża sobie rozstawiania wież telekomunikacyjnych co kilka kilometrów, np. na nepalskich szlakach sięgających 8000 metrów n.p.m.

CZY LECI Z NAMI PILOT?
Jak sterować balonami z Projektu Loon? Słońcem i wiatrem! Najprawdopodobniej balony będą miały baterie słoneczne, które napędzać będą urządzenia sterujące. W stratosferze, na wysokości ok. 20 km nad Ziemią, te czasze o średnicy 15 metrów będą wpadały w odpowiednie prądy powietrzne. Jeśli zawędrują za daleko, zostaną przekierowane na przeciwny wiatr. Najważniejsze, by zawsze obok siebie znajdowało się kilka balonów – to zapewni sprawną komunikację i pokrycie zasięgiem.
Stratosfera to obszar, gdzie nie sięgają żadne wierzchołki gór, nie występują opady i nie odbywają się loty komercyjne. Zatem o przestrzeń nie będzie tam trudno.

KIEDY I GDZIE?
Project Loon kierowany jest głównie na trudno dostępne obszary południowej półkuli – tam jest największe zagęszczenie osób bez dostępu do sieci. Póki co trwają testy na Wyspie Południowej ,czyli większej części Nowej Zelandii. W niebo posłano 30 balonów, z których korzystać będzie 50 naziemnych testerów. Przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne, więc Google liczy na pomoc partnerów i inwestorów. Wiele zależy od właśnie trwających prób i to być może one zdecydują o wejściu w projekt nowych sponsorów. Będziemy zatem z niecierpliwością patrzyli w niebo...



Dodał(a): gianni Sobota 22.06.2013