Zmień biuro w inteligentną przestrzeń

Żyjemy w czasach, gdy coraz więcej urządzeń wokół nas jest smart. Otaczają nas inteligentne lodówki, telewizory, pralki, zegarki i inne urządzenia. Dlaczego biuro nie miałoby stać się także inteligentną przestrzenią? Wystarczy do tego kilka gadżetów.

ckm ajprodukty główne.jpg

Jak wynika z raportu Jones Lang LaSalle i ABSL, w Polsce rośnie popyt na nowoczesną powierzchnię biurową. To coraz częściej kluczowy czynnik decydujący o wyborze lokalizacji biura. Nie wystarczy już atrakcyjna cena za wynajem czy rozwinięta infrastruktura w sąsiedztwie. Firmy zdają sobie coraz częściej sprawę, że nowoczesne biuro znacząco ułatwia funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku bez względu na branżę. Warto pamiętać, że uczynienie przestrzeni biurowej nowoczesną i inteligentną nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy wykorzystać do tego gadżety dostępne na rynku.


Inteligentne wyposażenie biura

Inteligentne biuro nie może istnieć bez inteligentnego wyposażenia. Przede wszystkim warto postawić na odpowiednie meble. Te powinny być nie tylko ergonomiczne, ale także funkcjonalne i niezawodne, muszą być realnym wsparciem w pracy biurowej. Przykładem takiego wyposażenia jest biurko komputerowe z elektrycznym napędem, pozwalającym w łatwy sposób regulować wysokość blatu. Tego rodzaju biurka ma w swojej ofercie na przykład firma AJ Produkty, która od ponad 40 lat dostarcza ergonomiczne rozwiązania m.in. do biur. W takich biurkach można podnieść lub opuścić blat za pomocą jednego przycisku, dostosowując mebel nie tylko indywidualnie do potrzeb pracownika, ale również do pracy stojącej (coraz popularniejszy trend w biurach, ponieważ stanie na zmianę z siedzeniem pozwala uniknąć wielu groźnych schorzeń).

Inteligentna przestrzeń biurowa to również rozwiązania, które zapewniają komfort przebywania w takich przestrzeniach. Przykładem mogą być systemy, które monitorują temperaturę i oświetlenie. Okazuje się, że osoby pracujące w przyjaznych budynkach osiągają lepsze wyniki w testach kognitywnych i wykazują mniej symptomów związanych z „chorymi budynkami”. Aby zapewnić takie optymalne warunki w biurze, nie wystarczy zamontować tylko klimatyzację. Trzeba jeszcze na bieżąco kontrolować warunki w pomieszczeniu. Tutaj również sprawdzą się inteligentne urządzenia, takie jak innowacyjne stacje pogodowe. Najbardziej zaawansowane z nich (np. Netatmo) potrafią monitorować nie tylko temperaturę, wilgotność i zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, ale nawet poziom hałasu. Natomiast inteligentne oprawy oświetleniowe (np. Philips) kontrolują natężenie światła, zwiększając je, gdy czujniki zidentyfikują w pomieszczeniu człowieka.

Cyfryzacja jako wsparcie inteligentnego biura

Rozwiązania cyfrowe i powiązane z nimi urządzenia także powinny stać się częścią inteligentnego biura. Dzięki nim praca staje się zdecydowanie łatwiejsza. Trudno dziś wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie biura i szerzej – firmy – bez zaawansowanych systemów komputerowych klasy CRM i ERP, które nierzadko wykorzystują potencjał Big Data, wspomagając menedżerów w podejmowaniu kluczowych decyzji i przygotowywaniu strategii rynkowej.

Inteligentne biuro korzysta coraz częściej także z rozwiązań mobilnych, które sprawiają, że tak naprawdę biurem staje się każde miejsce, w którym przebywa pracownik, korzystając z usług w chmurze. Dużą mobilność zapewniają także innowacyjne komputery 2 w 1, z którymi można pracować na siedząco, stojąco i tak naprawdę w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko odłączyć od laptopa ekran i przejść w tryb tabletu.

Inteligentne biuro to także coraz częściej wręcz futurystyczne gadżety. Przykładem jest Livescribe 3 Smartpen. To innowacyjne pióro, którym można robić na przykład notatki na papierze w czasie spotkania biznesowego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zapisywany na kartce tekst jest jednocześnie przetwarzany cyfrowo i zapisywany w pamięci pióra lub za pomocą technologii Bluetooth przesyłany jest do innego urządzenia.

To oczywiście tylko kilka przykładów urządzeń i rozwiązań, dzięki którym można zmienić zwyczajne biuro w inteligentne. Wraz z dalszym rozwojem technologii takich innowacyjnych rozwiązań będzie przybywało, a tym samym przekształcenie biura w inteligentną przestrzeń do pracy stanie się jeszcze łatwiejsze.

Dodał(a): AJ Proukty Wtorek 03.10.2017