Ile kosztuje `lewy` paszport?

Jeśli podpadłeś czymś swojemu rządowi, masz na sumieniu jakieś przestępstwo albo chcesz uciec przed swoją nowo poślubioną żoną, ale jej tatuś jest komendantem policji i wysłał za Tobą list gończy, musisz zapaść się pod ziemię lub pryskać za granicę.
paszport-cena-otw.jpg

O ile pozostając w kraju nie ukryjesz się na długo, bo wyłapie Cię monitoring uliczny, wyniuchają psy tropiące albo uprzejmy sąsiad „podpowie” ścigającym Cię organom, gdzie aktualnie się znajdujesz, o tyle za granicą masz już większe szanse na przetrwanie. Ale najlepiej jeśli uciekniesz poza granice Unii Europejskiej, do kraju bez umowy ekstradycyjnej z Polską. Do tego potrzebujesz trochę kasy na podróż i jeszcze więcej kasy na `lewe kwity`.

W filmach agenci dostają je od swojego rządu, ale Twój akurat Cię ściga – to ustaliliśmy. Jeśli mieszkasz w Meksyku, to również z filmów wiesz, że zdobywa się je za niewielką ilość kokainy albo po przystawieniu fałszerzowi giwery do skroni. Na rewolwer złożony z palców i schowany w kieszeń bluzy nikt się nie nabierze, a do Meksyku możesz właśnie chcieć uciec. Poza tym mamy XXI wiek i tak jak zamówisz pizzę przez Internet, tak i fałszywy paszport może przyjść prosto pod Twoje drzwi.

Koledzy z redakcji Vocativ pogrzebali w czeluściach Internetu, zajrzeli na fora i serwisy, na których „spotyka się” półświatek. Możesz tam kupić narkotyki, zlecić morderstwo i załatwić sobie przepustkę do wolności w postaci skradzionego lub spreparowanego dokumentu tożsamości. Sprawdzili ceny, popytali fałszerzy i zrobili zestawienie najdroższych paszportów świata.

Dziennikarze ustalili, że najłatwiej fałszywy paszport załatwić sobie w Tajlandii. W 2012 roku policja rozbiła tam szajkę fałszerzy, którzy w ciągu pięciu lat wypuścili na czarny rynek 3 000 fałszywych dokumentów. Wiele z tych kwitów trafia do terrorystów planujących zamachy. Dlatego władze tego kraju uporczywie walczą z plagą kradzieży dokumentów, które zdarzają się tam nad wyraz często, ze względu na dużą ilość turystów. Innym czynnikiem sprzyjającym fałszerstwu w Tajlandii jest dostępność sprzętu niezbędnego do tego procederu. Wystarczy mieć pieniądze, a narzędzia „same się znajdą”.

Kurs dolara na 15 kwietnia 2016 to 3,8 zł. Ok, możesz zaokrąglić do 4 zł, uciekasz przed wielkim zagrożeniem, nikt nie będzie skrupulatnie liczył końcówek. W zestawieniu rozpiętość cenowa paszportów. Jeśli pojawia się jedna cena, to oznacza, że znaleziono tylko jedną ofertę.

falszywy-paszport-cena.jpg

Porównaj to z listą „najmocniejszych” paszportów świata. Im dokument wyżej w rankingu, tym więcej granic otwiera, bez konieczności ubiegania się i wyrabiania wizy.
Dodał(a): Paweł Jaśkowski / graf.: vocativ.com Piątek 15.04.2016