Ile alkoholu to za dużo?

Według nowych badań opublikowanych w Journal Addiction, każdego roku w Ameryce Północnej i Łacińskiej w wyniku picia alkoholu umiera prawie 80 000 osób! To oczywiste, że problemy pojawiają się, kiedy pije się za dużo. Jednak, czy wiesz ile to jest "za dużo"?

alko56.jpg

W ciągu dwóch lat naukowcy przeprowadzili analizę aktów zgonów w 16 krajach Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej. Okazało się, że na wszystkie śmierci spowodowane alkoholem, aż 84% przypadki dotyczą mężczyzn. Zdecydowana większość zgonów była bezpośrednim wynikiem chorób wątroby, ale alkohol powodował także: choroby serca, udary mózgu, padaczki, zapaści, samobójstwa oraz wypadki drogowe i tragiczną w skutkach przemoc. Jednocześnie badacze podkreślili, że wszystkich zgonów można było uniknąć, gdyby ludzie pili z głową.

Jak dużo to już "za dużo"?
Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, nadużywanie alkoholu jest definiowane jako spożywanie więcej niż jeden drink dziennie dla kobiet i dwa drinki dla mężczyzn. Przy czym za jeden drink uważa się jedynie 12 gramów czystego alkoholu, czyli ok. 350 ml piwa, 148 wina lub 44 ml wódki.

Z kolei inne badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie Neurology, wykazało, że picie 2.5-3 drinków dziennie przyspiesza utratę pamięci u mężczyzn w średnim wieku.

Naukowcy z University College London przez 10 lat przebadali 5000 mężczyzn i 2000 kobiet i doszli do wniosku, że ci panowie, którzy spożywali za dużą ilość alkoholu (dotyczyło to zarówno wódki, wina jak i piwa) w ciągu 6 lat zaczęli mieć problemy z pamięcią. Problemów takich nie zauważono u osób, które piły z umiarem.

"Ciężkie spożywanie alkoholu jest związane z większym ryzykiem wystąpienia choroby naczyniowej, która z kolei może zwiększać ryzyko zaburzeń poznawczych. Ponadto, intensywne spożycie alkoholu ma szkodliwe skutki krótko- i długoterminowe na mózg, w tym bezpośrednie działanie neurotoksyczne, efekty pro-zapalne oraz pośredni wpływ poprzez niedobór witamin" - powiedział autor badania, Severine Sabia. "Obecne badanie potwierdza, że ​​umiarkowane spożycie alkoholu prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla mózgu. Jednak spożywanie alkoholu w dużych ilościach, nawet w średnim wieku, może mieć konsekwencje dla funkcjonowania poznawczego w starszym wieku".

Badania wykazały, że spożywanie przez mężczyzn powyżej 36 g alkoholu dziennie (a przypominamy, że jest to o wiele mniej niż nawet 500 ml piwo!), było związane ze znacznym przyspieszeniem spadku wszystkich funkcji poznawczych. Jeśli chodzi o kobiety, badanie nie obejmowało wystarczającej ilości pijących pań i naukowcy ostatecznie nie byli w stanie wykazać podobnej statystycznej zależności.

"Wielu ludzi, chciałoby usłyszeć, że kieliszek wina dziennie nie zagraża naszym mózgom. Nasze badanie pokazuje jednoznacznie, że niestety jest całkiem przeciwnie".

źródło: thechart.blogs.cnn.com


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. FameFlynet Czwartek 29.10.2015