Home może być smart. Co możesz robić zdalnie w swoim domu?

Obecnie inżynierowie, korzystając z ogólnodostępnych rozwiązań, są w stanie poskładać elementy elektronicznej układanki w system nazywany smart home.

fibaro_ckm.jpg

Rozwój technologiczny urządzeń domowej elektroniki użytkowej, w połączeniu z możliwościami jakie daje łączność bezprzewodowa oraz dostęp do internetu, są podstawą rozwoju systemów smart home. Wygoda zintegrowanego sterowania urządzeniami w domu oraz dodatkowe funkcje wpływające na poprawę jakości życia sprawiają, że ten segment rynku rozwija się niezwykle dynamicznie. Według raportu „Zion Markets & Research”, globalny rynek smart home przekroczy wartość 53 miliardów USD, podczas gdy średni wzrost roczny w latach 2017–2022 ma się utrzymać na poziomie blisko 15%. Statystyki te sprawiają, że wszyscy potencjalni dostawcy urządzeń i usług związanych z wyposażeniem domów zawzięcie rywalizują o uwagę klientów.

Idea smart home

U podstaw smart home leży koncepcja tzw. internetu rzeczy (ang. internet of things – iot); termin ten został po raz pierwszy użyty przez brytyjskiego przedsiębiorcę Kevina Ashtona w 1999 roku. Wizja internetu rzeczy zakładała możliwość gromadzenia i wymiany danych między sprzętem elektronicznym (np. smartfonami, laptopami, Smart TV, sprzętem RTV i AGD) a innymi urządzeniami i narzędziami sterowanymi elektronicznie. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami nowej, ekscytującej fazy rozwoju totalnie połączonego siecią środowiska przedmiotów, które pozwala na tworzenie łatwych w obsłudze systemów zarządzania naszą przestrzenią. W ten sposób możemy tworzyć przenikające się, inteligentne przestrzenie, które można śmiało nazwać „inteligentnymi miastami”, „inteligentnymi budynkami”, „inteligentnymi samochodami”, a także „inteligentnymi domami”, czyli właśnie Smart Home. Podstawą rozwoju przestrzeni „Smart” jest dostarczenie i spopularyzowanie technologii, dzięki którym realizacja tej idei jest możliwa. Na uwagę zasługują koncepcje stosowane przez niektórych twórców takich systemów, polegające na budowie specjalnych modułów, dzięki którym można kontrolować urządzenia, jakie wcześniej nie były połączone w sieć.

Popularne systemy do budowy smart home

Oferta systemów do zarządzania elementami wyposażenia stale się poszerza. Do najbardziej rozpoznawalnych należą np. HomeKit i Z-Wave. Pierwszy jest standardem komunikacji bezprzewodowej firmy Apple, który za pomocą urządzeń typu iPhone, Apple Watch, iPod oraz iPad umożliwia zarządzania urządzeniami za pomocą aplikacji lub komendami głosowymi poprzez Siri. HomeKit zadebiutował w 2014 roku. Wraz ze wzrostem jego popularności, lista kompatybilnych urządzeń i związanych z nim funkcjonalności jest stale rozszerzana. Innym godnym uwagi środowiskiem smart home jest Z-Wave.  W tym przypadku komunikacja i synchronizacja urządzeń odbywa się za pomocą sieci mesh (siatki), w której każde urządzenie komunikujące się z centralą przekazując dane do pozostałych. Z-Wave zyskuje na popularności od 2005 roku, kiedy to powstało Z-Wave Alliance zrzeszające producentów urządzeń automatyki domowej i przemysłowej.

Wśród producentów rozwiązań smart home znaleźć można też polski akcent – firmę FIBARO, która założona została w Poznaniu niespełna 8 lat temu. W jej portfolio znajdują się zarówno produkty dedykowane do obsługi Z-Wave jak i HomeKit. Te drugie obecne są od niedawna, ale ich wejście wiązało się z dużą zapowiedzią na konferencji Apple w 2016 roku, kiedy logotyp polskiej spółki pojawił się na slajdzie Tima Cooka, godnie reprezentując kraj pośród takich firm jak D-Link czy Phillips.  Od niedawna produkty FIBARO można również kupić w oficjalnych kanałach sprzedaży Apple. 

Funkcjonalności smart home

Konfiguracja systemu smart home może być rozłożona w czasie. Wybór funkcjonalności zależy od potrzeb, które chcemy zrealizować w pierwszej kolejności. Daje to przede wszystkim komfort inwestycji – możemy dokładać kolejne elementy systemu wraz z pojawieniem się budżetu. Alternatywnie, dostępne są też rozwiązania takie jak Starter Kit, dla chcących rozpocząć przygodę ze smart home. Zestaw taki zawiera podstawową wersję centrali FIBARO oraz 5 urządzeń.

Bezprzewodowa łączność nie ogranicza możliwości rozbudowy i dołączania kolejnych elementów systemu. System może kontrolować i zarządzać funkcjami związanymi m.in. z:

  • zarządzaniem zużyciem energii;
  • kontrolą temperatury i wilgotności powietrza;
  • zarządzaniem bezpieczeństwem i kontrolą dostępu;
  • zarządzaniem oświetleniem i doświetleniem światłem naturalnym;
  • zarządzaniem sprzętem RTV AGD;
  • kontrolą innych urządzeń automatyki domowej.

Podsumowując, odpowiednio skonfigurowany smart home pozwala na dużo więcej niż sprawdzenie, czy żelazko jest wyłączone i ewentualne odcięcie zasilania w odpowiednim gniazdku. Technologia ta coraz częściej pojawia się w naszym otoczeniu i stale się rozwija. Wystarczy spiąć ją odpowiednim systemem i zacząć z niej korzystać.


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 08.05.2018