Jak atakuje Hercules

Transportowiec, który zamienił się w latający czołg
hercules

Amerykański C—130 Hercules to prosty, tani i bezawaryjny samolot mogący przewieźć prawie każdy ładunek w prawie każde miejsce na ziemi. Na świecie lata już ponad 2 tysiące tych maszyn. Ale kilkadziesiąt z nich jest innych! Wersja AC—130 to uzbrojone w haubice i działka oraz wyładowane tonami amunicji latające tanki, które siały grozę m.in. w Somalii, Bośni i Hercegowinie czy Iraku, a obecnie masakrują terrorystów w afgańskich kryjówkach. Polskie wojsko przejmuje od USA pięć używanych Herkulesów. Niestety, żaden z nich nie ma na pokładzie nawet procy — są nudnymi transportowcami...

SILNIKI
Cztery turbośmigłowe Allison T56–A–15 o mocy 4910 KM każdy. Są dość ekonomiczne, więc samolot może krążyć nad celem i ostrzeliwać go nawet osiem długich godzin.

ZAŁOGA
Mówiąc krótko: olbrzymia. Oprócz dwóch pilotów i nawigatora w bojowym Herkulesie lata aż 10 żołnierzy, m.in. dowódca uzbrojenia, ładowniczy i strzelcy.

ELEKTRONIKA
Radar AN/APQ–180, kamery noktowizyjne i na podczerwień, system rozpoznawania własnych jednostek, GPS i in. Dzięki nim AC–130 działa o każdej porze w każdą pogodę.

UZBROJENIE
Pięciolufowe działko GAU–12/U Gatling kal. 25 mm. Plus armata L60 Bofors kal. 40 mm. Plus haubica M102 kal. 105 mm. To największe latające działo na świecie!

SZYBKOSTRZELNOŚĆ
Działko wypluwa do 4200 pocisków na minutę, armata wali 100 razy na minutę, a haubica strzela raz na 6 sekund. Na pokładzie mieści się do nich aż 10 ton amunicji.

BOMBARDOWANIE
Całe uzbrojenie jest umieszczone na lewej burcie. Podczas ataku samolot krąży nad celem przechylony na lewy bok i ostrzeliwuje ziemię z dwóch rodzajów broni równocześnie.


AC–130U HERCULES „SPOOKY”
długość: .............................. 29,8 m
wysokość: ............................11,7 m
rozpiętość skrzydeł: ..........40,4 m
pułap: .................................. 7500 m
zasięg: ..............................4000 km
prędkość maks.: ........... 480 km/h


Dodał(a): Matz Wtorek 06.09.2011