Harlem Shake - WTF?

O co chodzi w nowym hicie internetu "Harlem Shake"? Opisujemy całą historię od samego początku i pokazujemy najzabawniejsze wersje tego mema
harlem shake co to


PSY zabił swój przebój „Gangnam Style” reklamą fistaszków podczas Super Bowl 2013. Od tamtej pory cyfrowy świat ogarnął głód czegoś nowego, świeżego i niekomercyjnego. Jednak internet nie wie co to próżnia i szybko wypełnia zwolnione na chwilę luki.

O CO KAMAN?
Kolejny viral zdobywa sieć. Nad Wisłą mamy remiksowy hicior „Ona tańczy dla mnie”, wykonywany przez różne masy ludzi, na świecie panuje obecnie przebój „Harlem Shake”, za którym stoi niejaki DJ Baauer. Internauci z całego globu wrzucają na youtube`a swoje wersje trzydziestosekundowego klipu, w którym pierwszą połowę `wodzirej` sam wije się w tańcu, po czym w drugiej części dołącza się do niego tłum zwariowanych `tancerzy`, którzy w absolutnie dowolny sposób mają dać ujście swojej ekspresji na parkiecie. Przy czym ten parkiet jest dość umowny, bo za miejsce odtworzenia „Harlem Shake” może posłużyć baza wojskowa, szatnia koszykarska, dom starców, wycieczkowiec czy stadion lub hala sportowa. Ten viral nie wytycza żadnych granic, wręcz przeciwnie – rzuca wyzwanie, by tworzyć swoje w coraz to dziwniejszych miejscach. Wszystko w rytm 30-sekundowego podkładu trap`n`bass z kawałka Baauera.

HARLEM SHAKE
Harlem Shake to krok, a właściwie ruch taneczny, który do hip hopu wszedł na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Polega na rytmicznym naprzemiennym ruchu ramion. Możesz nimi miotać  na boki lub w przód i w tył. Zyskał popularność w teledyskach wielu raperów dopiero po 20 latach od wprowadzenia i nazwania go.KTO ZACZĄŁ
Viral wbrew pozorom jest dość stary. Bo rok obecności w sieci to wieczność i teoretycznie powinno skazać mema na przymusową emeryturę. Jednak ten dojrzewał do obecnej formy dłuższy czas i w wielu krajach, by osiągnąć apogeum właśnie teraz. A może ewoluuje jeszcze ciekawiej?
W marcu 2012 roku, grupa golasów wystąpiła w filmiku, który miał spopularyzować miasto Trondheim w Norwegii i skłonić turystów do odwiedzenia tego miasta. Poszczególne ujęcia klipu zaczynały się stonowaną muzyką, po czym fonia atakowała agresywnym dubstepem, a wizja nagimi Norwegami...
Kawałek „Harlem Shake” ukazał się 22 maja 2012 roku i brzmiał w głowach fanów słabo znanego wtedy DJ Baauera. Dopiero 2 lutego 2013 roku na warsztat wziął go domorosły średnio śmieszny komik Filthy Frank. Połączył utwór „Harlem Shake” z ideą gołych Skandynawów i zapoczątkował lawinę viralowych klipów. W Walentynki było ich już ponad 40 tysięcy z łączną liczbą odsłon - 175 milionów. Oczywiście każdego dnia przybywa nowych wersji oraz widzów.ONI TAŃCZĄ DLA NAS
Stworzenie swojej wersji „Harlem Shake” jest o wiele łatwiej niż zaadaptowanie „Gangnam Style” czy lip dub ze względu na choreografię, której w tym utworze po prostu nie ma. Obowiązuje zasada „tańczy jakby nikt nie widział”. 30-sekundowy klip można nagrać w oka mgnieniu, więc zabierają się za to dosłownie wszyscy. Dziadkowie z domu starców, norweskie wojsko(!), trio strażak-kurczak-spiderman, pracownicy biurowi, pływacy i nurkowie, marynarka wojenna USA, ekipy telewizyjne i szeregowi obywatele.

SAMODZIELNE BYTY
Poza różnymi wersjami 30-sekundowych klipów, powstają również nowe projekty. Ostatnio o swoją wersję pokusiła się również 21-letnia raperka Azealia Banks, która nagrała cover „Harlem Shake” oraz sama zatańczyła w robionym na szybko klipie. DJ Baauer pokłócił się o ten kawałek z młodą artystką, gdyż jego zdaniem bezprawnie zremiksowała utwór. Zadziorna Azealia obrzuciła twórcę wiązką inwektyw, zarzucając mu hamowanie rozwoju ewolucji tego kawałka oraz wyzywając od niemęskich panów... Niepokorny  kociak osiągnął oczywiście swój cel – klip ogląda coraz więcej osób, a jej muzyka staje się u nas coraz bardziej popularna.


Innym ciekawym przedsięwzięciem jest ruletka "Harlem Shake". Strona harlemshakeroulette.com, która czerpie klipy z youtube`a,  pozwala ci losować jednym kliknięciem spośród najciekawszych wersji nowego mema.

A wy macie swoje ulubione wersje „Harlem Shake”? A może skręciliście coś swojego? Zachęcamy do dzielenia się tym w komentarzach.


Dodał(a): carlo Poniedziałek 18.02.2013