Gigantyczne pęknięcie ziemi w Afryce – powstaje nowy kontynent

We wschodniej Afryce pojawiła się gigantyczna szczelina w powierzchni Ziemi. Zdaniem geologów jest to początek formowania się nowego kontynentu.
Ziemia-peka-na-pol.-Powstaje-nowy-kontynent-WIDEO_article.png

Masowe ruchy ziemi w okolicy Wielkiego Rowu Afrykańskiego doprowadziły do powstania ogromnego pęknięcia na powierzchni naszej planety. Pojawiło się ono w kenijskim hrabstwie Narok County, w poprzek autostrady Mai-Mahiu-Narok.

Aktualnie szczelina ma ok. 50 metrów głębokości i 20 metrów szerokości, i rozciąga się zaś wzdłuż granicy wschodnioafrykańskiej płyty tektonicznej. I poza tym, że pęknięcie stanowi realne zagrożenie i poważne utrudnienie dla lokalnej ludności, to dodatkowo, jak twierdzą geologowie z instytutu w Nowym Meksyku, jest ono początkiem formowania się zupełnie nowego kontynentu.

Ma on utworzyć się ze wschodniej części Afryki i objąć swoim zasięgiem Kenię, Somalię, Tanzanię i połowę Etiopii. Jednak nie doczekamy tego ani my, ani nawet dzieci dzieci naszych dzieci. Proces podziału, który prawdopodobnie rozpoczął się już 25 mln lat temu, potrwa bowiem jeszcze drugie tyle, czyli 50 mln lat. Do tego czasu to pewnie już nawet żaden człowiek nie będzie mieszkał na Ziemi.Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen YouTube Poniedziałek 26.03.2018