Gdy Twoja skóra jest spragniona, czyli pielęgnacja cery suchej

Jeśli posiadasz cerę suchą, bardzo suchą lub wrażliwą, doskonale znasz to nieprzyjemne uczucie ściągnięcia oraz swędzenia.

zdjacie1.jpg

Winę za to ponosi niewłaściwa pielęgnacja oraz nieodpowiednie kosmetyki. Gdy skóra na twarzy nie otrzymuje wystarczającego nawilżenia, zaczyna szybciej się starzeć. Wystarczy jednak, że zastosujesz się do naszych porad, a cudowne uczucie miękkości i komfortu na twarzy będzie towarzyszyć Tobie każdego dnia.

Po co nawilżamy skórę?

Mówiąc w skrócie: bez wody nie ma życia. Musisz regularnie uzupełniać płyny, by Twój organizm mógł prawidłowo funkcjonować, tzn. myśleć, działać, ruszać się, odpoczywać. Skóra to Twój największy narząd, a do jego zadań należy m.in. ochrona organów wewnętrznych przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Każdego dnia skóra musi znosić kontakt z zanieczyszczeniami miejskimi, zmiennymi temperaturami i innymi, które powodują utratę wilgoci. A to właśnie z wody (a także tłuszczów i lipidów) składa się płaszcz hydrolipidowy, czyli naturalna bariera ochronna skóry. Gdy dochodzi do jej zaburzenia (wynikającego z braku wystarczającego nawodnienia), obserwujemy utratę sprężystości oraz jędrności, pojawienie się zmęczonego wyglądu i ziemistego kolorytu, a także wolniejszą regenerację. Odwodniona skóra jest słaba, źle znosi wszelkie podrażnienia oraz urazy zewnętrzne, a do tego szybciej się starzeje. Nawilżanie, zarówno te od wewnątrz, jak i od zewnątrz, pomaga zachować budowę włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiadających ze sprężystość skóry, tym samym zachowując młody wygląd – bez zmarszczek i przebarwień.

Czym charakteryzuje się skóra sucha?

Nawilżanie dotyczy każdego rodzaju skóry, jednak to właśnie sucha i bardzo sucha powinna zostać objęta specjalną troską z Twojej strony. Wspomniany typ cery wyróżnia nadmierna suchość, wynikającą z braku wody oraz ceramidów. Skórze towarzyszą nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, a w wyjątkowych przypadkach – swędzenie, łuszczenie, szczypanie, widoczne zaczerwienienia oraz tzw. suche skórki. Mądre kobiety, w celu zmniejszenia objawów, stosują odpowiednie kosmetyki oraz przestrzegają zasad w codziennej pielęgnacji. Płaszcz hydrolipidowy suchej cery, w porównaniu z innymi rodzajami skóry – traci wilgoć zdecydowanie szybciej i częściej, stąd potrzeba regularnego nawilżania. 

Jak pielęgnować skórę, której chce się pić?

Jako mądra kobieta dobrze wiesz, że piękna i zdrowa cera nie jest dziełem przypadku, lecz rezultatem starannej pielęgnacji. W przypadku odwodnionej cery musisz wiedzieć, że samo stosowanie kremu silnie nawadniającego nic nie da. Potrzebna jest wieloetapowa pielęgnacja, którą możemy podsumować w trzech krokach.

1. Oczyszczanie: bardzo dokładne, a przy tym delikatne. Zaleca się stosowanie łagodnych płynów micelarnych, zawierających substancje nawilżające i kojące.

2. Mycie: znowu – delikatne, lecz dokładne. Na tym etapie wybierz nawilżający lekki żel lub piankę, które zmyją resztki zabrudzeń ze skóry, a przy tym odbudują jej florę bakteryjną. Pamiętaj również o tonizowaniu twarzy, które przywraca właściwe pH.

3. Nawilżanie: najlepiej przy użyciu serum, np. Bioliq serum i kremu o właściwościach nawilżających oraz odżywczych. Kosmetyk na dzień powinien być lekki, by nie zatykać porów, np. Dermedic Hydrain3 z witaminą E, hialuronianem sodu (naturalnym składnikiem łez) oraz mocznikiem lub Derdemic Hydrain2 z masłem shea. Z kolei kosmetyk na noc musi być bogaty, ciężki i naprawczy.

Sprytne i mądre dziewczyny wiedzą, że dla urody warto uzupełniać płyny od środka. A jeśli połączysz wodę z kolagenem w proszku do picia, pomożesz skórze w łatwy sposób zachować piękny wygląd. W składzie produktu, oprócz kolagenu morskiego, znajduje się cenna witamina C.

U kobiet, które posiadają cerę suchą, i u których dochodzi do osłabienia włókien kolagenowych, zwiększa się ryzyko wystąpienia rozstępów (choć tutaj dużą rolę odgrywają geny). Dlatego dobrą inwestycją może okazać się krem na rozstępy w ciąży, który zapobiegnie pękaniu skóry i pojawieniu się czerwonych blizn na brzuchu, piersiach i udach.

zdjacie2.jpg

Na co musi uważać cera sucha?

Kobiety posiadające skórę suchą, muszą pamiętać o kilku kwestiach.

— Regularnie nawadniaj organizm, pij kilka szklanek wody dziennie (filiżanka latte niestety nie wlicza się do tego bilansu) przez cały rok: latem – gdy wysokie temperatury sprzyjają odwodnieniu, zimą – gdy mamy do czynienia z suchym powietrzem grzejników.

— Staraj się, by Twoja dieta obfitowała w owoce i warzywa, zwłaszcza te zawierające dużo wody: arbuz, ogórek, pomidor, truskawki, brokuł. Może nigdy nie zwracałaś na to uwagi, ale Twoja dieta (a raczej jej brak) ma naprawdę ogromny wpływ na wodną gospodarkę Twojego organizmu i bezpośrednie przełożenie na stan skóry.

— W pielęgnacji omijaj szerokim łukiem kosmetyki, które w składach posiadają m.in. parabeny (podrażniają), SLS-y i SLES-y (naruszają płacz hydrolipidowy skóry), alkohol etylowy (wysusza i podrażnia), izopropanol (silnie wysusza). Nie dla Ciebie są także preparaty oczyszczające, które bardzo mocno się pienią, a także tradycyjne mydła w kostce, naruszające florę bakteryjną i rozszczelniające barierę ochronną skóry.

— W miarę możliwości staraj się unikać pomieszczeń z klimatyzacją oraz grzejnikami. Jedno i drugie urządzenie, choć zapewnia Tobie komfort w upalne i mroźne dni, nie ma litości dla Twojej skóry, doprowadzając ją do przesuszenia i podrażnień. 

Materiał partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Piątek 14.01.2022