Na wsi wesele

Bez wielu rzeczy można się obejść, ale bez flaków?

flaki

Są tacy, którym na samą myśl o tej pysznej i wcale niełatwej w przygotowaniu potrawie żołądek robi rewolucję. Dla większości jednak swojskie flaczki to delikates, wobec którego nawet sztrasburski pasztet wypada mdło i nieciekawie. Wystarczy wziąć udział w pierwszym z brzegu weselu, by przekonać się, że flaki są tam równie ważne jak panna młoda. Od konsumpcji tej potrawy zaczyna się wielogodzinne biesiadowanie, podczas którego tradycyjnie spada się pod stół z powodu nadużycia. Zrobić dobre flaki to sztuka wyższa. Wymaga czasu, cierpliwości i wyczulonego smaku. Dlaczego flaki niechętnie robi się w domach? Cóż, nie da się ukryć, że staranne płukanie, kilkakrotne gotowanie i odlewanie wołowych jelit dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń węchowych, porównywalnych z dłuższym pobytem w oborze lub ogrodzie zoologicznym.


FLAKI PO WARSZAWSKU  CLASSIC

Składniki:
1,5 kg flaków wołowych, 0,5 kg wołowiny, włoszczyzna,sól, pieprz, majeranek, imbir, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, słodka papryka, liść laurowy, łyżka masła, cebula,łyżka maki.

Sposób przygotowania:

Flaki umyj, oskrobujac nożem, posypujac sola i szorujac ostra szczoteczka. Starannie wypłucz. Zalej wrzatkiem, gotuj przez 15 minut i odlej (czynność powtórz kilkakrotnie). Wygotowane flaki zalej ugotowanym uprzednio wołowym rosołem (2 litry) i gotuj przez ok. 4 godziny na wolnym ogniu (wyparowany rosół uzupełniaj przegotowana woda). Odcedź flaki, pokrój w cienkie paseczki i wrzuć do wywaru. Jarzyny z rosołu (2 marchewki, 2 pietruszki, 1/2 selera, 2 pory) pokrój i wrzuć do wywaru. Przygotuj zasmażkę z masła, mąki i drobno posiekanej cebuli. Rozprowadź rosołem i wlej do całości. Potrawa ma mieć konsystencję lekko zawiesistej zupy. Przypraw do smaku, gotuj ok. 20 minut.


Dodał(a): ckm Piątek 02.09.2011