Faceci z „mięśniem piwnym” mają mniejsze mózgi – tak wynika z badań

Niestety jajogłowi nie mają dobrych wieści. Ich zdaniem większa objętość brzucha piwnego przyczynia się do zmniejszenia objętości mózgu.
iStock-495954914.jpg

Otyłość brzuszna to ogólnie kiepska sprawa, bo może powodować m.in. wzrost poziomu cholesterolu, nadciśnienie i inne schorzenia, na które raczej nikt wolałby nie zapadać. Okazuje się jednak, że do wymienionych i raczej powszechnie znanych dolegliwości spowodowanych nadmiernie przerośniętym bebzonem należy dodać jeszcze jedną, której zapewne nikt się nie spodziewał.

Naukowcy z Uniwersytetu w Loughborough uważają bowiem, że zarówno mężczyźni posiadający tzw. mięsień piwny, jak i kobiety o znacznie przerośniętych boczkach mają mniejszą objętość mózgów w porównaniu z osobami szczuplejszymi i lżejszymi.

„Należy pogłębić badania w tej sprawie, ale być może pewnego dnia mierzenie BMI (indeks masy ciała – red.) i stosunku szerokości talii do szerokości bioder pozwoli na ocenianie stanu zdrowia mózgu” – skomentował wyniki badań profesor Mark Hamer.

Jak na razie naukowcy zebrali dane od niemal 10 tys. osób w postaci wspomnianego BMI i stosunku szerokości ich bioder do talii, a każdy z uczestników badania został przeskanowany za pomocą rezonansu magnetycznego. Związek między wymienionymi wskaźnikami czeka jeszcze na oficjalne potwierdzenie, ale jajogłowi twierdzą, że coś na pewno jest na rzeczy. Dlatego my na wszelki wypadek zalecamy rozpoczęcie sesji treningowych, w końcu ruchu nigdy dość.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 28.01.2019