Elegancki płaszcz dla modnego mężczyzny. Poznaj 3 ponadczasowe propozycje

płaszcze ckm.jpg

Kupując męski płaszcz, należy podjąć kilka decyzji: długi czy krótki? Jedno- czy dwurzędowy? Jaki krój, materiał i kolor? Moda nie znosi rutyny, więc wybór jest duży, a oferta projektantów pełna oryginalnych propozycji. Jeśli jednak stawiasz na elegancję, warto sięgnąć po klasykę w nowoczesnym wydaniu. Sprawdź, jakie modele będą jednocześnie modne i praktyczne.

Bezpieczniej krótki, ale nie bardzo krótki

Wśród najmodniejszych płaszczy męskich w 2018 roku jest dość dużo długich płaszczy. Męskie okrycie tego typu może wyglądać bardzo efektownie, ale warto pamiętać, że nie w każdej sytuacji będzie komfortowe i nie każdemu będzie w nim dobrze. Panowie raczej niewysocy, a czasem średniego wzrostu, nie będą dobrze wyglądać w długich płaszczach. Ponadto, będą one też mało wygodne, jeśli często prowadzisz samochód. Z tych względów bardziej uniwersalnym wyborem są krótkie płaszcze męskie – sięgające niewiele za pośladki – i to właśnie im chcemy poświęcić najwięcej uwagi. Jeśli masz być elegancki, płaszcz nie może być jednak zbyt krótki: musi przecież zakrywać marynarkę!

Elegancja plus wszechstronność

Męski płaszcz powinien spełniać kilka kryteriów, żeby uchodził za elegancki. Musi pasować do formalnego stroju, być doskonale dopasowany, posiadać subtelne wykończenie i być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które będą efektownie się prezentować. Materiały z kolei powinny być matowe, ewentualnie półmatowe, a w każdym razie nie mocno połyskujące. Wreszcie, choć na wybiegach często spotkać można bardzo różne kolory i wzory (nasycone kolory, najróżniejsze kraty, oryginalne detale itp.), ponadczasowa elegancja to nieduży zestaw ciemniejszych, raczej jednolitych kolorów: granatowy, czarny, szary, beżowy, a jeśli krata, to najlepiej jaśniejsza na czarnym lub ciemnogranatowym tle. Na szczęście oferta eleganckich płaszczy, także od polskich producentów, jest mimo to całkiem szeroka – zdecydowanie jest w czym wybierać (sprawdź na przykład: https://www.lancerto.com/kolekcje/kurtki-plaszcze.html). Jeżeli szukasz idealnego, klasycznego płaszcza, podpowiadamy kilka wartych rozważenia, ponadczasowych propozycji.

Dwurzędowa bosmanka, czyli uniwersalnie i bez nudy

Jak sugeruje nazwa, bosmanka wywodzi się od krótkiej wersji płaszczy marynarskich z XIX wieku, szczególnie tych z brytyjskiej i amerykańskiej marynarki. Oryginalnie był to dwurzędowy, granatowy męski płaszcz zapinany na 10 guzików. Dziś, „w cywilu”, ma najczęściej 6 lub 8 guzików, i oprócz ponadczasowego granatu, będzie dobrze wyglądać także w wersji czarnej, a nawet szarej. Płaszcz męski tego typu będzie niemal tak komfortowy, jak kurtki sportowe. Jednocześnie jego klasyczny, szorstki styl jest niewątpliwie elegancki, a przy okazji doda twojemu wyglądowi odrobiny nonszalancji. Bosmanka jest też bardzo wszechstronna – sprawdzi się znakomicie i do garnituru, i do bardziej casualowego ubioru. Bardzo praktyczną, charakterystyczną cechą płaszcza jest też sztormowy kołnierz. Tradycyjnie wykonany z grubej wełny, dziś często posiada dodatek poliestru i poliamidu.

Klasyczna dyplomatka w różnych odsłonach

Dyplomatkę nazywa się niekiedy Chesterfield, od hrabiego o tym nazwisku, który w latach 30. XIX wieku rozpropagował to okrycie. Jest to zdecydowanie elegancki płaszcz męski, szyty oryginalnie z kaszmiru, kamelu lub wełny owczej, dlatego też nosili go ambasadorowie i ministrowie spraw zagranicznych, których ubiór musiał świetnie się prezentować. Dziś dyplomatki są bardzo zróżnicowane i bez trudu można znaleźć wersje jedno- i dwurzędowe z różnych materiałów, a część takich męskich płaszczy sprawdzi się też do mniej formalnego stroju. Co ważne, dyplomatka powinna być mocno dopasowana i tworzyć wyraźną talię oraz posiadać zamknięte klapy.

Jedno- lub dwurzędowy prochowiec, czyli świetny jesienny płaszcz męski

Prochowiec lub trencz (od angielskiego trench coat) to płaszcz przejściowy, a więc idealny na jesień i wiosnę, gdy nie jest jeszcze bardzo zimno, ale pogoda potrafi już płatać figle. Męskie płaszcze tego typu, szczególnie długie, kojarzą się najczęściej z detektywami oraz bohaterami filmów i książek sensacyjnych. Wywodzą się jednak od ubioru wojskowego: płaszczy noszonych przez oficerów, głównie w kolorze czarnym i beżowym. Za początek trencza najczęściej uznaje się rok 1988, gdy opatentowano wodoodporną, wiatroszczelną i zarazem oddychającą gabardynę (specjalnie splataną i obrabianą tkaninę z bawełny lub wełny). Jeśli kupujemy męski płaszcz jesienny z poliestru i innych tworzyw sztucznych, warto dopytać i sprawdzić, na ile okrycie „oddycha”.

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 22.10.2018