Eksperymentalny plan legalizacji marihuany

Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzką do innego kraju, bo straciłeś już wszelkie nadzieje na lepszą zmianę, podpowiadamy – wybierz Szwajcarię! Tam będziesz mógł w pełni się wyluzować, bo rząd nosi się z zamiarem wprowadzenia programu pilotażowego, który pozwoli na uprawę i sprzedaż konopi indyjskich dla dorosłych.
iStock-1194491528.jpg
To jest dopiero pomysł na odbudowę gospodarki, która ucierpiała przez pandemię COVID-19! Niższa izba szwajcarskiego Zgromadzenia Federalnego zatwierdziła już projekt ustawy, w którym opisano eksperymentalny plan legalizacji marihuany.

Pełnoletnie osoby, po jego wejściu w życie, będą mogły legalnie kupować i palić trawkę wyhodowaną w Szwajcarii. Jeżeli ta będzie charakteryzowała się jakością, jak tamtejsze zegarki i scyzoryki, można spodziewać się najwyższych – nomen omen –lotów. Ochotnicy, którzy wezmą udział w programie, nie powinni mieć też żadnych obaw, bo będą pod nadzorem specjalistów.

Eksperyment ma trwać pięć lat, a każdy z jego uczestników będzie musiał wyrazić zgodę na monitorowanie stanu zdrowia. Szwajcar, po którym będzie widać, że regularnie pali zioło, nie musi się niczym przejmować. Rząd powiadomi o wszystkim pracodawców, szkoły i inne właściwe instytucje.

„Oczekuje się, że ten proces potrwa pięć lat i będzie można go przedłużyć o kolejne dwa lata, a zebrane z niego dowody mają dostarczyć naukowych argumentów na rzecz krajowej debaty na temat możliwości uregulowania konopi dla dorosłych konsumentów” – wyjaśnił Simon Anderfuhren-Biget, szwajcarski ekspert ds. Polityki narkotykowej, w rozmowie z Marijuana Business Daily.

Jedynym ograniczeniem jest to, że palenie marihuany przez wolontariuszy musi odbywać się w domowym zaciszu. Jej konsumpcja w miejscach publicznych będzie zabroniona.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ustawa powinna przejść w ciągu najbliższych dwóch lat, a część Szwajcarów będzie mogła legalnie zażywać "roślinnego relaksu". Z kolei, jeżeli program odniesie sukces, marihuana może w przyszłości stać się całkowicie legalna w tym kraju.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Czwartek 25.06.2020