Dźwiękiem gaszą ogień. Niezwykły wynalazek Polaków

Po raz kolejny potwierdza się zasada, że Polak potrafi. Tym razem naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej opracowali gaśnicę akustyczną, która zwalcza ogień falami dźwiękowymi.
img-14-133827.jpg
Doktor inżynier Jacek Wilk-Jakubowski z Politechniki Świętokrzyskiej postanowił opracować urządzenie umożliwiające gaszenie ognia falą dźwiękową. Badania prowadził od 10 lat, ale praktyczne testy trwają od trzech lat. Swój wynalazek nazwał gaśnicą akustyczną.

Urządzenie emituje dźwięk o częstotliwości 17,25 herców. Przypomina on cichy warkot lub szeleszczenie. "Z naszych ustaleń wynika, że im niższa częstotliwość, tym lepsze wyniki osiągaliśmy przy gaszeniu płomienia" – wyjaśnia naukowiec. Fala dźwiękowa o odpowiedniej częstotliwości może w przyszłości wystarczyć do ugaszenia pożaru. Jej działanie odpycha cząsteczki tlenu, które nie mogą podsycać płomienia, a także rozprasza ogień. Dodatkowo obniża temperaturę płonącego obiektu.

Testy wynalazku wykazały, że falą akustyczną można skutecznie gasić pożary gazów i cieczy z odległości 2 metrów od źródła ognia. Jak na razie nie sprawdzano działania gaśnicy na ciałach stałych, ale jak wyjaśnia naukowiec: “Można się spodziewać, że działanie gaśnicze będzie znacznie słabsze. To dlatego, że nawet jak uda nam się zdławić płomienie, to rozżarzony węgiel spowoduje ponowne rozpalenie ognia”.Trzeba jednak zaznaczyć, że gaszenie falą dźwiękową nie jest tak destrukcyjne, jak w przypadku standardowych gaśnic. Nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń i nie skaża środowiska.

“Niewątpliwym atutem tej technologii w przyszłości może być koszt, znacznie niższy niż tradycyjnych metod. Poza tym to urządzenie może działać cały czas, dopóki ma zasilanie. Tradycyjne gaśnice po kilkudziesięciu sekundach pracy trzeba wymienić albo napełnić ponownie” – informuje naukowiec.

Wynalazek na pierwszy rzut oka wygląda jak pokaźnych rozmiarów głośnik. Jednak jego wnętrze skrywa falowód, generator, modulator, wzmacniacz, materiał pochłaniający szkodliwe dźwięki i panele akustyczne.

Może za jakiś czas na wozach strażackich zamiast zbiorników z wodą będą sporych rozmiarów głośniki, a strażacy będą gasić ogień z kawałkiem “Fight Fire with Fire” Metalliki w tle.

Zobacz gaśnicę akustyczną na zdjęciach:


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Jacek Wilk-Jakubowski Wtorek 02.06.2020