Dlaczego warto gotować na parze?

Ze względu na specyfikę tradycyjnej kuchni polskiej codzienna dieta wielu z nas bazuje przede wszystkim na potrawach smażonych, duszonych i pieczonych.

adobestock_234296188.jpg

Niestety, nadmiar takich dań nie jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Warzywa, mięsa i inne produkty spożywcze poddane tego typu nie tylko tracą wiele ze swoich cennych właściwości odżywczych, ale też często okazują się po prostu ciężkostrawne. Zdrowszą alternatywą okazują się posiłki gotowane na parze. Co sprawia, że warto polubić tę technikę kulinarną i jakie przepisy warto wypróbować?

Zalety gotowania na parze

Trudno o inny sposób przyrządzania posiłków, który byłby równie przyjazny dla entuzjastów zdrowego odżywiania, co gotowanie na parze. Dlaczego warto się do niego przekonać? W przeciwieństwie do gotowania w wodzie czy smażenia, parowanie potraw pozwala na ograniczenie strat cennych witamin, minerałów i innych składników odżywczych zawartych w produktach spożywczych. W kontakcie z parą wodną nie ulegają one bowiem wypłukiwaniu. Co więcej, warzywa, mięso i ryby gotowane na parze zachowują jędrność i sprężystość, dzięki czemu zwykle okazują się dużo smaczniejsze.

Nie wszyscy wiedzą, że gotowanie na parze właściwie nie wymaga użycia tłuszczu – potrawę wystarczy wcześniej skropić kilkoma kroplami oliwy lub oleju. Właśnie dlatego taki sposób przygotowywania potraw często zaleca się osobom, które walczą ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub z nadwagą i ograniczają podaż tłuszczów w diecie. Gotując na parze, można też ograniczyć solenie – parowanie wydobywa bowiem naturalnie zawarty w rozmaitych produktach sód.

W czym gotować na parze?

Zachęciliśmy Cię, żeby spróbować gotowania na parze? Super! By zacząć, będziesz jednak potrzebować odpowiedniego ekwipunku. Najwygodniej będzie zainwestować w specjalny garnek do gotowania na parze lub w elektryczny parowar. Zwykle mają one kilka poziomów, co pozwala na jednoczesne gotowanie kilku porcji różnych produktów – to ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy przyrządzasz obiad czy kolację dla kilku osób.

Jeśli jednak nie posiadasz takiego sprzętu – nic straconego. Wystarczy, że zaopatrzysz się w metalową nakładkę na garnek przypominającą sitko lub w bambusowy koszyczek. Po prostu dopasuj je tak, by stabilnie opierały się na górnej krawędzi jednego z garnków, których używasz na co dzień. Napełnij garnek wodą, doprowadź ją do wrzenia, ustaw na górze koszyczek lub nakładkę – i Twój prowizoryczny parowar gotowy! Wykorzystując ten trik, warto jednak uzbroić się w cierpliwość: gotowanie może bowiem zająć nieco dłużej.

Pomysły na proste obiady gotowane na parze

Do parowania szczególnie dobrze nadają się mrożone warzywa i mieszanki warzyw. Nie trzeba ich wcześniej rozmrażać – gorąca para wodna świetnie sobie z nimi poradzi. By ugotować prosty, pożywny i zdrowy obiad na parze, wybierz swój ulubiony miks warzyw, może to być np. Bukiet 9 warzyw czy Mieszanka chińska Proste Historie. Następnie dodaj do niego pokrojony w cienkie paski i zamarynowany wcześniej w wybranych przyprawach filet z kurczaka i poczekaj kilkanaście minut, aż pod wpływem pary warzywa zmiękną, a mięso skruszeje. W międzyczasie przygotuj prosty sos lub dressing – np. na bazie jogurtu albo sezamowej pasty tahini z dodatkiem sosu sojowego. Połącz wszystkie składniki na talerzu i… zjedz ze smakiem!

Na bazie tego pomysłu – wykorzystując rozmaite jarzyny i rodzaje mięs, a także eksperymentując z dodatkami – możesz przygotować naprawdę wiele różnorodnych obiadowych zestawów. Co więcej, warzywa ugotowane na parze świetnie skomponują się też np. z makaronem, kaszami czy ryżem.

Zdrowe odżywianie może być proste i… niezwykle smaczne!


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Czwartek 23.12.2021