Czym są monety bulionowe i czy warto się nimi zainteresować?

Zebrałeś trochę kapitału i zamierzasz go zainwestować? Sprawdzamy, czy monety z metali szlachetnych to dobre rozwiązanie.

small monety bulionowe.jpg

350% – tyle moglibyśmy zarobić na złocie 20 lat temu. Ostatni rok też był łaskawy dla osób inwestujących w złote monety czy sztabki i pozwolił zarobić około 15%. Oczywiście były również okresy, w których można było stracić. Jeśli jednak szukasz inwestycji długoterminowej i dodatkowego zabezpieczenia kapitału, to inwestycja w złote monety prawie zawsze będzie dobrą decyzją.

Co to jest moneta bulionowa?

Monety bulionowe to specjalny rodzaj monet bitych wyłącznie w celach inwestycyjnych. Wykonane są z metali szlachetnych, głównie ze złota i srebra. Wartość monety bulionowej zależy od tego, ile metalu szlachetnego w sobie zawiera. Monety bulionowe nie mają wartości kolekcjonerskiej, nie są też bite w ograniczonych nakładach.

Pierwszą monetą bulionową był południowoafrykański Krugerrand, wybity po raz pierwszy w 1967 roku. Do początku lat 80 Krugerrandy stanowiły aż 90% wszystkich monet bulionowych na świecie. Co ciekawe, jest to też jedyna moneta lokacyjna, która była zarazem legalnym środkiem płatniczym. Polacy doczekali się swojej pierwszej monety bulionowej w 1995 roku. Była to złota moneta Orzeł Bielik wyprodukowana na zlecenie NBP.

Na monecie bulionowej zawsze wybite są następujące podstawowe informacje:

- waga metalu szlachetnego w monecie,

- symbol kruszcu i jego próba,

- rok wybicia.

Jakie monety bulionowe opłaca się kupować?

Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się najbardziej znane monety bulionowe, produkowane przez największe, światowe mennice. W czołówce znajdziemy więc wspomnianego już Krugerranda z RPA, ale także Amerykańskiego Orła (USA), Liść Klonowy (Kanada), Wiedeńskich Filharmoników (Austria), czy Chińską Pandę.

monety-bulionowe-czy-warto-w-nie-inwestowac-min.jpeg

Fot. Matt Light / stock.adobe.com

Na wartość monety bulionowej wpływa wyłącznie to, ile zawiera w sobie złota lub  srebra. Nie ma więc większego znaczenia, jaką konkretnie monetę wybierzemy. Jednak najbardziej znane monety zwykle nieco łatwiej sprzedać ze względu na popularność, jaką cieszą się wśród inwestorów.

Gdzie najlepiej kupić monety bulionowe?

Zakup monet bulionowych wiąże się ze sporym wydatkiem. Przy obecnym kursie złota zakup popularnej, ważącej 1 uncję złotej monety to wydatek nieco ponad 6000 zł. Do zakupu monet bulionowych należy więc podejść z ostrożnością i zdrowym rozsądkiem.

Tak więc gdzie kupować złoto w postaci monet, aby transakcja była bezpieczna? Przede wszystkim należy wybierać zaufanych sprzedawców, którzy na polskim rynku działają już od dłuższego czasu i cieszą się nieposzlakowanymi opiniami. Pamiętajmy, że na rynku złotych monet nie istnieje coś takiego jak promocja czy wyprzedaż. Ceny bazują na aktualnych notowaniach złota i oferta znacznie odbiegająca od cen innych sprzedawców powinna być dla nas znakiem ostrzegawczym.

Gdzie sprzedać monety bulionowe?

Równie istotna, co zakup złotych czy srebrnych monet bulionowych, jest również ich sprzedaż. W końcu zależy nam nie tylko na uczciwości naszego kontrahenta, ale też i na tym, żeby wybrać skup złotych monet oferujący najlepszy kurs.

Wybierając skup złota, cena powinna być istotnym, ale nie jedynym kryterium. Oprócz atrakcyjnego kursu, równie ważne jest bezpieczeństwo transakcji i zaufanie. Podobnie jak przy zakupie złotych monet, wybieramy więc firmy, które od dawna z powodzeniem funkcjonują na rynku. Najczęściej o wiele lepszy kurs będą nam w stanie zaoferować specjalistyczne skupy złota. Z zasady o wiele niższy kurs otrzymamy w lombardach czy w punktach jubilerskich prowadzących skup złota.

Nikt oczywiście nie może zagwarantować, że inwestycja w złote monety bulionowe przyniesie nam zysk. Jeśli jednak oprzemy się na danych historycznych, to złoto praktycznie zawsze dawało zysk w dłuższej perspektywie. Warto też pamiętać, że inwestycja w złote monety chroni kapitał przed inflacją o wiele lepiej niż dostępne obecnie produkty bankowe.

Materiał promocyjny


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 14.01.2020