Czym jest wazektomia?

Wazektomia jest metodą antykoncepcji, wybieraną przez mężczyzn, którzy nie chcą lub nie powinni mieć dzieci.

wazektomia-vedi-1.png

Skuteczność leczenia została potwierdzona w 99%. Mężczyźni po wazektomii mogą uprawiać seks, ale nasienie nie zawiera plemników. Jest to najbardziej niezawodna i najbezpieczniejsza forma zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, na jaką mogą zdecydować się mężczyźni.

Wazektomia jest metodą antykoncepcji, wybieraną przez mężczyzn, którzy nie chcą lub nie powinni mieć dzieci. Skuteczność leczenia została potwierdzona w 99%. Mężczyźni po wazektomii mogą uprawiać seks, ale nasienie nie zawiera plemników. Jest to najbardziej niezawodna i najbezpieczniejsza forma zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, na jaką mogą zdecydować się mężczyźni. 

Wazektomia to mikrochirurgia wykonywana na sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym przez urologa lub androloga. Polega na preparowaniu worka mosznowego za pomocą specjalnych narzędzi i nacięciu nasieniowodu. Odcięte końce są następnie podwiązywane w celu zamknięcia światła nasieniowodu. Tak zabezpieczony układ naczyniowy wprowadza się do moszny i bandażuje bez potrzeby zakładania szwów. W wyniku zabiegu w nasieniu stwierdza się brak obecności plemników.

Wazektomia, jako operacja zamknięcia nasieniowodów, jest wykonywana każdego roku przez coraz więcej mężczyzn w Polsce, ale dla wielu cały czas pozostaje ona tematem tabu.

Jak przebiega zabieg wazektomii?

Jest to zabieg małoinwazyjny i nieskomplikowany medycznie. Może być wykonywany  na wiele sposobów. Do niedawna wazektomię wykonywano ze znieczuleniem ogólnym, gdzie skórę nacinano skalpelem i zszywano.

Od wielu lat zabieg ten wykonywany jest głównie techniką bez wykorzystania skalpela. Jest mniej inwazyjny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym (bez nakłucia). Dzięki tej metodzie skóra nie jest już nacinana - jest nakładana specjalnym narzędziem. Po dotarciu do nasieniowodu lekarz usuwa go, nacina i mikrokoaguluje nasieniowód (zamykając światło nasieniowodu w wysokiej temperaturze) i zaciska, czyli zawiązując lub ściskając kleszczami.

Istnieje również metoda, w której końce nasieniowodu po stronie jądra pozostają otwarte i wystają poza osłonkę powrózka nasiennego. Zabezpieczone nasieniowody zostają wepchnięte z powrotem do moszny. Lekarz nie szyje, a jedynie zawiązuje mały bandaż w miejscu rozwarstwienia skóry. Całość zabiegu trwa około 15-30 minut. Skutkiem jest brak plemników w płynie wytryskowym - są one magazynowane w najądrzach, a następnie ponownie wchłaniane. 

Rekonwalescencja po zabiegu

Po wazektomii bez użycia skalpela można szybko wrócić do normalnego funkcjonowania, zazwyczaj bez konieczności wzięcia zwolnienia lekarskiego. Pacjenci mogą odczuwać lekki ból i stosować doustne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, ale zwykle nie jest to konieczne. Powinno się powstrzymać się od uprawiania seksu, dopóki rana nie zostanie całkowicie wyleczona, czyli przez około 7-10 dni. Przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać intensywnego uprawiania sportu, jak np. chodzenie na siłownie czy bieganie.

Czy zabieg wazektomii zawsze jest skuteczny?

Prawidłowo wykonany jest wysoce skutecznym środkiem antykoncepcyjnym (99,9%), lecz nie dzieje się tak od razu, bowiem potrzeba 2-3 miesięcy (lub 20-25 wytrysków), aby nasieniowód był całkowicie wolny od plemników. Dlatego wykonanie badania nasienia na obecność plemników powinno być wykonane po 8 tygodniach od zabiegu, a w razie wątpliwości nawet po 12 tygodniach od zabiegu.

Chociaż rzadko, wypłukiwanie plemników może być jeszcze wolniejsze. Może to potrwać 6 miesięcy lub dłużej. W tym czasie należy nieprzerwanie stosować inną metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.

Czy wazektomia jest zabiegiem nieodwracalnym?

Zabieg wazektomii powinno traktować się jako nadanie nieodwracalnej bezpłodności u mężczyzn. Dlatego lekarze zajmujący się wazektomią zalecają wazektomię tylko mężczyznom, którzy nie chcą lub nie planują w przyszłości posiadania swoich biologicznych dzieci.

Istnieją co prawda metody odwrócenia wazektomii, jest to bardzo złożony zabieg mikrochirurgiczny wymagający obecności anestezjologa i dobrze wyposażonego gabinetu, a po drugie mówi się, że rewazektomia nie zawsze kończy się sukcesem. Nigdy nie ma 100% gwarancji udania się zabiegu. Z punktu widzenia podejścia medycznego, przywrócenie funkcji prokreacyjnej jest znacznie trudniejsze niż jej odebranie. 


Artykuł partnera


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Czwartek 30.03.2023