Czy przeżyłbyś pułapki Kevina

Ten YouTuber postanowił w rzeczywistości sprawdzić siłę rażenia pułapek Kevina McCallistera z polsatowskiego hitu świątecznego. Wnioski są porażające – 8-latek planował morderstwa wielokrotnie i tylko twarde czaski uchroniły Marva i Harry'ego przed śmiercią.
kevin sam otw.jpg

Święta bez Kevina, to jak...święta bez Kevina! Gdy wszyscy się już opchamy, rozpakujemy skarpetki i inne krawaty spod choinki, a jeszcze jesteśmy przed pasterką, siadamy przed telewizorami i odpalamy kultowy film "Kevin sam w domu". 

8-latek pozostawiony sam sobie przez rodziców w dużym domu, będzie musiał zamienić ten przybytek w twierdzę, której murów nie sforsują nawet tak wprawni włamywacze jak Harry i Marv. Wszyscy znamy fabułę, wszyscy wiemy co się stanie, ale mimo to oglądamy w napięciu pomysłowego jeszcze nie przećpanego Macaulay Culkina w akcji.

Jake Roper z kanału Vsauce3 postanowił sprawdzić to, co od zawsze nurtowało większość z nas – czy ktokolwiek przeżyłby starcie z pułapkami zastawianymi przez Kevina. Wybrał trzy sceny z filmu: rozgrzana klamka, puszka w twarz i łomem w klatę.

klamka kevin.jpg
ROZGRZANA KLAMKA
Żeby rozgrzać mosiężną klamkę do czerwoności, trzeba ją podgrzać do 760 stopni Celsjusza. W filmie Kevin używa do tego grzałki z grilla elektrycznego, która w rzeczywistości po pół godziny doprowadziła do rozgrzania do 482 stopni Celsjusza. I mowa tu o gałce, która miała styczność ze źródłem ciepła. Zewnętrzna, którą chwytali złoczyńcy, miała ledwie 46 stopni. Ciepło, ale do zniesienia. 
Jake nagiął więc trochę fakty i postanowił chwycić mocniej rozgrzaną klamkę. Zrobił to przez kawałek boczku. Po takiej akcji człowiek miałby na dłoniach dożywotnio stygmaty. Boczek przypiekł się na skwarki. 
Złodzieje żyją, ale jeden z nich ma już niesprawną rękę. 

puszka w twarz.jpg
PUSZKA W TWARZ
Do tej sceny Jake użył manekina balistycznego, który stworzony jest wręcz do takich eksperymentów. Na sznurku zawisła puszka farby, ważąca około 6 kg. Puszczona swobodnie leci z prędkością 27 km/h, lekko pchnięta, przyspiesza do 32 km/h. Co dzieje się przy takim impecie? Możliwe jest uszkodzenie kręgosłupa, a zmiażdżenie czaszki jest więcej niż pewne. Siła przeciążenia, z jaką zderza się puszka z twarzą to 266G. Jake porównuje to do dwukrotnej mocy uderzenia Mike'a Tysona i dodaje, że to cztery razy więcej siły niż trzeba do złamania nosa. 
Złodzieje nie żyją.

lom kevin.jpg
ŁOM W KLATĘ
W tej scenie Marv (wyższy i głupszy) chce zabić jadowitego pająka, który przysiadł na klacie leżącego Harry'ego. Zakładając, że obaj żyją po poprzednim numerze, tu na pewno ktoś zginie. Łom waży jakieś 2 kg, a złodziej macha nim z prędkością 21 km/h. Razem wytwarza to siłę 4,5 raza większą, niż potrzebna jest do złamania ludzkiego żebra. Dlatego w tym eksperymencie manekinowi pęka ich siedem. Do tego pęka płuco i serce. Oczywiście przebita skóra jest najmniejszym zmartwieniem.
Harry nie żyje. Ale znając jego zawziętość, wstaje z martwych, zabija Marva i umiera z powrotem. 

Dodał(a): Paweł Jaśkowski Sobota 24.12.2016